🌅 Mallorca & Mapa ostrova ke stažení

Kde v rámci Evropy se nachází Mallorca? Kde najít turistikou mapu ostrova, online mapy a obecně popsaný charakter ostrova (hory a nížiny)? Čtěte dále! Mallorca. Vysněná destinace milovníků moře i pěších turistů toužících po romantice rozkvetlých mandloní. Co dalšího o ní můžeme říct?

Zájezdy na nejlepších místech ostrova od 4.880 Kč ZDE →

Její jméno bychom kvůli původu měli číst vlastně s „j“ uprostřed, tedy „Majorka“. Náleží Španělsku a je to nejen největší z Baleárských ostrovů, ale také největší ostrov celého Španělska. Leží na západě Středozemního moře, zhruba 200 kilometrů od Barcelony nebo Alžíru. Její rozloha činí 3 648 kilometrů čtverečních, je 110 kilometrů dlouhá a 60 až 90 kilometrů široká.

Mapy Mallorky ke stažení

Online mapa

Palma de Mallorca

Palma je hlavním městem ostrova. Tento přístav se nachází na jižním pobřeží Mallorcy, v Zátoce Palem. Je nejen vyhledávaným turistickým místem – je to také letní sídlo španělské královské rodiny. Jestliže přijedete autobusem z letiště, vystoupíte pravděpodobně na Plaza España. Odtud se můžete vydat rovnou do uliček starého města a ke katedrále panny Marie (katedrála La Seu). Postavit ji podle pověsti nechal Jakub I. Dobyvatel, když slíbil bohům, že vyvázne-li z prudké bouře cestou na Mallorcu, postaví překrásný chrám. A skutečně se mu to podařilo – katedrále se právem přezdívá „katedrála světla“. Dvakrát ročně tu dokonce dochází k překrásnému úkazu, kdy se hlavní růžicové okno dvakrát promítne na protější stěnu, kde spolu s menším oknem vytvoří osmičku, symbol nekonečna. Chcete-li i vy tento zázrak vidět na vlastní oči, musíte do katedrály zavítat 2. února nebo 11. listopadu v 8:00 ráno. Raději s předstihem – vstupné se neplatí, ale katedrála bývá opravdu plná.

Hned vedle katedrály se nachází maurský palác Almudaina. Býval sídlem maurských vezírů, dnes je historickým muzeem, jemuž vévodí úchvatný trůnní sál. Do jižního křídla se nedostanete, pokud je na ostrově král – právě zde je totiž jeho letní rezidence.

Centrem starého města je náměstíčko Plaza Mayor. Často se tu konají různé kulturní akce. Hned pod náměstím si můžete ve vyhlášeném pekařství Forn Teatre koupit nějakou typickou místní pochoutku.

Když už jsme u nákupů, jeden z největších zastřešených trhů se jmenuje Oliver market. Seženete tu naprosto vše, od ovoce, zeleniny a ryb až po uzeniny a lahodné tapas.

Romantiku a noční život hledejte na promenádě Paseo Maritimo.

A nesmíme zapomenout na hrad Bellver tyčící se na kopci na okraji Palmy. Do poloviny 14. století byl sídlem královské rodiny, později sloužil jako vězení s podzemní mučírnou. Nyní tu najdete muzeum města a krásný výhled na město a přístav.

MHD v Palmě zajišťují především autobusy a dvě linky metra.

Letovisko Sa Coma

Toužíte po tom nejlepším letovisku na Mallorce? Pak povedou vaše kroky nejspíš právě sem. Kouzelně azurová voda a jemný bílý písek vytváří spolu s palmovými háji dokonalý obraz ideální dovolené.

Z hlavní pláže je vstup do moře pozvolný a je tu klidné prostředí, na své si přijdou tedy především rodiny s dětmi. Můžete si ovšem vybrat také z řady sportovních aktivit a plážových barů.

Cesta z Palmy sem trvá necelou hodinu (66 kilometrů). Parkovat můžete zdarma na veřejných ulicích a parkoviště poskytují také všechny hotely. Do letoviska se dostanete také autobusy z Palmy i dalších měst.

Alcúdia

Bývalé hlavní město leží na severu ostrova a je vyhlášené úterními a nedělními trhy, kde koupíte skutečně téměř vše. Středověké hradby se dochovaly v perfektním stavu, ačkoli byly postaveny už ve 14. století. Nezapomeňte také na ruiny amfiteátru a neogotický kostel sv. Jakuba.

Auto můžete zaparkovat podél hlavní ulice lemující historické centrum; jezdí sem také několik autobusových linek.

Jeskyně Coves del Drac

Dračí jeskyně je jednou z nejznámějších atrakcí Mallorcy. Leží na východním pobřeží u městečka Porto Cristo. Jeskyně můžete procházet bez průvodce, třebaže jsou vcelku rozsáhlé. Hlavní atrakcí je živý koncert vážné hudby na lodičkách, které jeskyněmi proplouvají.

Jeskyně Coves d’Arta

Pokud máte zájem o jeskyně, kde potkáte méně turistů, zato získáte víc informací, můžete vyrazit do jeskyní Coves d’Arta kousek od městečka Capdepera. Doprovodí vás tu i živý průvodce. A ochuzeni nebudete ani o hudbu v podobě hudební a světelné show na skladbu Carmina Burana.

Sóller

Město pomerančů, Sóller, leží na západním pobřeží. Kromě pomerančovníkových hájů nezapomeňte na historické náměstí s nádherným kostelem sv. Bartoloměje. Procházku skvěle doplní třeba pomerančová zmrzlina a projížďka historickou tramvají.

Do městečka můžete přijet mimojiné i historickým vlakem z Palmy. Cestou se vám nabídnou krásné scenérie pomerančových a olivových hájů i třináct tunelů, z nichž nejdelší měří tři kilometry.

Lluc

Klášter ze 13. století je proslulým poutním místem. Jeho zdi totiž střeží černou Madonu, které se jezdí poklonit věřící z celého světa. Traduje se totiž, že černá Madona dokáže léčit i nevyléčitelné nemoci.

Do Llucu se nejlépe dostanete autem z Palmy přes město Inca.

Zátoka Sa Calobra

Zátoka Sa Calobra je mezi turisty vyhlášená – a právem. Z přístavu vás sem dovede dobře značená cesta. Do přístavu pak můžete dojet autem a vychutnat si nejdelší přístupovou cestu se spoustou serpentýn a převýšením víc než 700 metrů. Jezdí sem i autobusy, ale kvůli úzké, čtrnáct kilometrů dlouhé silnici jezdí autobusy směrem do Sa Calobry do 13:30 a od 15:00 zase pouze opačným směrem.

Pláž Es Trenc

Nejznámější pláž Mallorcy se rozprostírá na jihu ostrova. Průzračná tyrkysová voda a tři kilometry dlouhá pláž s bílým pískem jí vysloužily přezdívku „ráj na zemi“. Jedná se však o přírodní rezervaci, proto nečekejte žádná lehátka nebo občerstvení. Nezapomeňte proto přibalit svačinu a dostatek vody.

Pláž de Muro

Největší písečná pláž Mallorcy leží na severu ostrova a díky mělké vodě, bílému písku a pozvolnému vstupu je oblíbená mezi rodinami s dětmi. Tady už vás čekají i lehátka a bohatá nabídka vodních sportů.

Valldemossa

Starobylá vesnička v srdci Traumuntanského pohoří je jednou z nejatraktivnějších památek Mallorcy. Kartuziánský klášter Real Cartuja de Valldemossa, staré kamenné domky a malebné scenérie sem lákají davy turistů. Určitě ochutnejte mandlový koláč nebo sladké koblihy z bramborového těsta. A pozor na přemrštěné ceny!

Cap de Formentor

Asi nejvíce fotogenické místo celého ostrova, přezdívané také jako „místo, kde se setkávají větry ostrova“. Jak už asi tušíte, je tu skutečně větrno, ale v létě to určitě uvítáte. Na mnoha pohlednicích vyobrazený maják není přístupný, ale můžete se okolo něj projít a vychutnat si kouzelné výhledy na skalnaté útesy a moře. Z příznivého počasí dohlédnete na sousední Menorcu. Chcete-li se podívat na mys Formentor z dálky, zamiřte na místo Es Colomer.

Časté dotazy

Kde na mapě Evropy leží Mallorca?

Ostrov Mallorca se na mapě Evropy nachází u pobřeží Španělska (jehož je Mallorca součástí) a jde o největší ze souostroví Baleáry. Leží tedy v západní části Středozemního moře.

Co vidět a navštívit na ostrově Mallorca?

Tipy na zajímavá místa na Mallorce včetně jejich polohy v rámci ostrova najdete v tomto článku, kde jsou rozepsány jednotlivé „body zájmu„.

Mapy Mallorky k prohlédnutí

KZ » Španělsko » Mallorca » Mallorca & Mapa ostrova ke stažení
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *