🌅 Druhá adventní neděle 2024

Kdy se slaví druhá adventní neděle v roce 2024? Jak se nazývá a jaké tradice se vyznávají v tento den před Vánocemi?

Druhou adventní neděli zapalujeme druhou svíčku na adventním věnci. Zvyk postupného zapalování svíček na adventním věnci se k nám dostal již ve druhé polovině 20. století ze sousedního Německa. Důležitou roli hrají také barvy. K Adventu patří fialová barva, která vyjadřuje důstojnost a pokání. Jednotlivé svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček.

Kdy bude 2. adventní neděle 2024?

Bronzová adventní neděle

Druhá adventní neděle nese název „bronzová“. V tomto týdnu slaví svátek svatá Lucie, konkrétně 13. prosince. O svaté Lucii se říká, že žila ve 4. století. Veškerý svůj majetek rozdala a rozhodla se žít jako křesťanka. Lucie byla uctívána jako patronka švadlen a kočích. Lidé ji považovali za ochránkyni proti čarodějnicím. Právě v den jejího svátku, 13. prosince, býval v době platnosti staršího juliánského kalendáře zimní slunovrat. Tento den byl považován za nejdůležitější v roce.

K tomuto dni patří také přísloví „Lucie noci upije, ale dne nepřidá.“

Datum druhé adventní neděle se odvíjí od začátku té první. Každou následující neděli zapalujeme jednu svíčku navíc, dokud nehoří všechny čtyři. Druhé svíčce v pořadí se říká „mír“. Někteří ji nazývají svíčkou betlémskou, symbolizuje jesličky a je považována za svíčku lásky. Do vánoc nyní zbývají tři týdny.

Přání k druhé adventní neděli

  1. Tak jak pokračují přípravy? Že už máš ze stresu dvě hlavy? Tak vykašli se na mytí oken a cukroví skoč koupit honem. Dárky naházej pěkně na hromádky a s dětmi podívej se na pohádky. Užij si krásnou 2. adventní neděli a hlavně žádné nervy!
  2. Kolik týdnů ještě zbývá? Dva, už to tak bývá, když se čeká na Vánoce, co jsou jenom jednou v roce. Tak si zapal vonnou svíčku, pod dekou schoulený v klubíčku, stresům rychle vale dej a advent si užívej. Pohodovou 2. adventní neděli přej
  3. Advent je doba čekání, příprav a rozjímání. Pokud jako každý rok nestíháš pořádně ani jedno, věř že nic z toho není až tak důležité. Obejmi své děti, uvař jim horkou čokoládu a zapněte si pohádky, o tom to přece je! Přeji vám všem krásnou a pohodovou 2. adventní neděli.

2. svíčka na věnci

V tento den se také zapaluje druhá svíčka na věnci
KZ » Státní svátky » Druhá adventní neděle 2024
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *