🌅 První adventní neděle 2024

Co znamená první adventní neděle? Jaký den bude 1. adventní neděle v letošním roce 2024? Advent vždy představoval dobu očekávání návratu Spasitele na svět. Slovo Advent pochází z latinského výrazu Adventus a v překladu znamená „příchod“. Jde tedy předvánoční čas, který je neodmyslitelně spojený s vánočními svátky. Advent se slaví již od 11. století a trvá přesně čtyři týdny do Štědrého dne.

Pohyblivý termín

První Adventní neděle začíná vždy mezi 27. listopadem a třetím prosincem. Jde o pohyblivé datum, které se odvíjí od toho, aby čtvrtá neděle vyšla na datum před 24. Prosincem. Tedy přibližně 4 týdny před Štědrým dnem.

Kdy bude první adventní neděle 2024?

Železná 1. adventní neděle

První neděle nese název „železná“. Tento název má spíše komerční význam. Symbolem Adventu se stal adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Vždy každou neděli zapalujeme jednu svíčku navíc, tedy kolem Vánoc budou hořet všechny čtyři svíčky. V průběhu prvního adventního týdne slavíme hned dva významné svátky, 4. prosince je svátek sv. Barbory a o den později se děti mohou těšit na mikulášskou nadílku.

Za 7 dní od první adventní neděle pokračuje přibližování Vánoc druhou adventní nedělí, kdy se zapálí druhá svíčka.

Přání k 1. adventní neděli:

 1. Vánoce přicházejí, další rok pomalu končí, ale to důležité v našich srdcích zůstává. Přeji ti krásnou 1. adventní neděli plnou lásky, pohody, klidu a rozjímání.
 2. Adventní doba je časem k zamyšlení nad celým rokem. Uvař si hrnek dobrého čaje, zapal svíčku a zapomeň na všechen shon. Nejkrásnějším dárkem, který můžeš sama sobě dát, je čas. Přeji ti krásný advent.
 3. První svíčka na věnci zvěstuje příchod Vánoc tak, jako první vlaštovka přináší jaro. Nastává čas těšení i pečení, shonu i zvonění zvonů, zdobení i dětského zlobení. Přejeme krásný advent plný pohádek a hlavně bez zbytečných hádek.

Tradice zapalování svíček

KZ » Státní svátky » První adventní neděle 2024
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

 • Markéta 13. 1. 2024, 12:15

  Promiňte, ale je nelogické, aby 4 adventní neděle byla zároveň Štědrým dnem.MM

  • Michal 13. 1. 2024, 12:15

   Dobrý den, je to tak, letos vychází 4. adventní neděle současně na Štědrý den a je 24. prosince

  • Anonym 13. 1. 2024, 12:15

   štědrý den vlastně není svátek… podívejte se na historii,

  • Marie 13. 1. 2024, 12:15

   Ano konci předvečer Stedreho večera

 • Anonym 13. 1. 2024, 12:15

  1. adventní neděle je vždy 4 neděle před 25. 12. (před 1. vánočním svátkem)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *