🌅 Státní svátky Polsko

Kdy se slaví státní svátky v Polsku a jaké jsou při tom tradice oslav? Státní svátky představují příjemné volno navíc, pokud ovšem nevyjdou na víkend. V sousedním Polsku mají mnoho svátků společných jako u nás, například Vánoce. Zároveň však slaví ve dnech, které vycházejí z tradice jejich země a kultury, stejně jako 17. Listopad v ČR.

Kdy a kam se vydat na nákupy do Polska?

Státní svátky v Polsku vychází především z toho, že tato země je silně katolická. Většina polských svátků je církevních. Věřící lidé tyto svátky skutečně prožívají a dodržují zvyky a tradice s nimi spojené. Všechny křesťanské svátky v Polsku jsou zároveň státními svátky. Vytvořili jsme pro vás přehled polských státních svátků seřazených podle měsíců.

Státní svátky v lednu

Nový rok, který připadá na 1. ledna, lidé v Polsku oslavují obdobně, jako u nás. Bujaré oslavy silvestrovské noci završí ohňostroj o půlnoci a Novoroční přípitek. O šest dnů později je další svátek Tří králů, který by Poláci podle polského episkopátu měli věnovat modlitbám a návštěvám kostelů. Na rozdíl od nás mají Poláci v tento den pracovní volno. V roce 1960 komunistická vláda svátek Tří králů zrušila a místo něho měli Poláci volno v den výročí revoluce v Rusku. Tento státní svátek byl v Polsku obnoven v roce 2011.

Duben – Velikonoční neděle a pondělí

V dubnu jsou dva pohyblivé svátky, které jsou spojené s Velikonocemi. Jde o nejdůležitější církevní svátky, které se pojí se zvyky a tradicemi. Den volna spadá na Velikonoční neděli a Velikonoční pondělí. Některé tradice jsou podobné, jako v ČR. Drží se před nimi 40 dní půst, který je zakončen tím, že věřící nechají v kostele posvětit košík s jídlem. Poté se vydají hodovat a slavit.

Květen – měsíc ve znamená státních svátků

Další státní svátek v Polsku se slaví až v květnu. 1. květen je Svátek práce, obdobně jako v ČR. O tři dny později následuje další svátek, který nese název Ústava 3. května. Den přijetí, které spadá na toto datum v roce 1791, je oslavován jako státní svátek a pro Poláky to znamená den pracovního volna navíc.

Tvůrci dokumentu se tehdy nechali inspirovat americkou ústavou a názory francouzského filosofa Charlese Montesquieuho. Tento muž propagoval oddělení moci soudní, zákonodárné a výkonné.

V květnu je ještě jeden významný den, který patří mezi pohyblivé svátky a jde o Svatodušní neděli. Tento svátek je vyvrcholením a naplněním Velikonoc, je to den, kdy na zem sestoupil Duch svatý. Slaví se 50 dní po Velikonocích.

Svátek s názvem Boží tělo se slaví v rozmezí mezi 21. květnem a 24. červnem.

Srpen – shromáždění poutníků 15. srpna

15. srpna se v Polsku oslavuje Nanebevzetí Panny Marie a zároveň také Den polské armády. Tento svátek je pro katolické věřící velmi důležitý, na Jasné Hoře v Czenstochowé se každoročně shromažďuje několik set tisíc poutníků. Sjíždí se sem poutníci z celého Polska i ze zahraničí.

Listopad – 1. a 11.

Hned první listopadový den se slaví Svátek všech Svatých, opět křesťanský svátek a 11. listopadu Den nezávislosti Polska, tedy znovuzískání nezávislosti v roce 1918.

Prosinec – vánoční svátky

Následují dva vánoční svátky, tedy první a druhý svátek vánoční – 25. a 26. prosince.

Všechny polské svátky

Kdy se svátek koná?DenČeský názevPolský název
1.1.2024pondělíNový rokNowy Rok
5.1.2024pátekZjevení PáněŚwięto Trzech Króli
9.4.2024úterýVelikonoční neděleWielkanoc
10.4.2024středaVelikonoční pondělíWielkanoc
1.5.2024středaSvátek práceŚwięto Pracy
3.5.2024pátekDen ústavyŚwięto Konstytucji 3 Maja
28.5.2024úterýLetniceZesłanie Ducha Świętego
8.6.2024sobotaSlavnost Těla a Krve PáněBoże Ciało
15.8.2024sobotaNanebevzetí Panny MarieWniebowzięcie NMP
1.11.2024pátekSlavnost Všech svatýchDzień Wszystkich Świętych
11.11.2024pondělíDen nezávislostiNarodowe Święto Niepodległości
25.12.2024středa1. svátek vánočníBoże Narodzenie
26.12.2024čtvrtekSvátek svatého ŠtěpánaBoże Narodzenie

Otevřené / Zavřené obchody v Polsku

Zavřené jsou v Polsku všechny obchody povinně v tyto dny: 1. ledna na Nový rok, 6. ledna na Tři krále, 7. dubna Velký pátek, 9. dubna na Velikonoční neděli, 10. dubna na Velikonoční pondělí, 1. května na Svátek práce, 3. května na Svátek ústavy, 28. května na Letnice, 8. června na svátek Boží tělo, 15. srpna na Nanebevzetí Panny Marie, 1. listopadu na Den nezávislosti, 25. a 26. prosince na Narození Páně.

Kromě těchto svátků jsou všechny obchody zavřeny v neděli až na tyto výjimky:

V neděli 29. ledna, 2. dubna, 30, dubna, 25. června, 27. srpna, 17. prosince a 24. prosince 2023 jsou obchody v neděli v Polsku otevřené – jiné neděl v roce mají zavřeno.

Časté dotazy

V jaké svátky mají obchody v Polsku otevřeno / zavřeno?

Nejlepší přehled se všemi polskými státními svátky na které jsou obchody v Polsku zavřeny najdete výše v článku.

Jaké neděle v roce jsou obchody v Polsku zavřeny a kdy platí výjimky?

Ze zákona v Polsku platí, že v neděli musí mít obchody zavřeno. Existuje, ale celá řada výjimek, kdy mají polské obchody otevřeno i v neděli!

KZ » Státní svátky » Státní svátky Polsko
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Otázky a odpovědi

 • Marie 13. 1. 2024, 12:15

  Dobrý den, zavřené obchody – spadají pod tento termín i trznice (konkrétně Kudowa na Velký pátek)? Předem děkuji za odpověď.

  • Anonym 13. 1. 2024, 12:15

   Je otevřena tržnice v kudowe zdroji 11.11. 2023?

   • Martina 13. 1. 2024, 12:15

    Je otevřená tržnice Svinavka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *