🌅 Tchaj-wan (Taiwan) – Vztah s Čínou

Proč se pořád tak řeší, jestli je Tchaj-wan čínský nebo není? Vždyť jde o obyčejný ostrov, řekli by mnozí. Když začátkem srpna Nancy Pelosi Tchaj-wan navštívila, nepsalo se v tisku o ničem jiném – a to její návštěva netrvala ani jeden den. Proč je tato otázka pro ČLR tak důležitá a palčivá? A patří Tchaj-wan Číně? Nebo snad dokonce naopak?

Stručná historie Tchaj-wanu

ČLR nejčastěji argumentuje tím, že Tchaj-wan byl přece odjakživa čínský, a dává tedy jedině smysl, aby byl čínský i nadále. S historií Tchaj-wanu je to však složitější. Součástí Číny nebyl až do 17. století, kdy ho násilně připojila dynastie Čching – a navíc ho ani neovládala celý. Po prohrané čínsko-japonské válce roku 1895 připadl Tchaj-wan Japonsku. Mezitím byla na pevnině dynastie Čching svržena a roku 1912 byla založena Čínská republika. Ta o Tchaj-wan zájem nejevila.

Složité to začalo být, když už Kuomintang nedokázal dál odolávat útokům komunistů a vláda Čínské republiky byla nucena uprchnout – a nejblíž byl právě Tchaj-wan. V padesátých letech tedy došlo k tomu, že na Tchaj-wanu sídlila vláda, která si nárokovala celé území pevninské Číny. A naopak – vláda pevninské Číny tvrdila, že Tchaj-wan patří samozřejmě jí.

Jak to bylo dál?

Tchaj-wan se na sklonku 80. let pustil do demokratizace a tamní vláda uznala (i přes protesty kuomintangských veteránů), že bude zřejmě lepší, když se nároků na nadvládu nad Čínou vzdá.

Naproti tomu Čína ze svého stanoviska neustoupila ani o píď: Čína je jen jedna, jedinou legitimní vládou je Čínská lidová republika a Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí Číny. A to je důvod, proč představitelé ČLR tvrdí, že Nancy Pelosi svou návštěvou porušila integritu a suverenitu ČLR. ČLR se snaží o změnu. Nutí všechny aktéry sporu (včetně vztah s USA) k drobným ústupkům, pracuje na militarizaci a je čím dál tím hlasitější. Bylo by bláhové myslet si – poučila nás o tom ostatně už historie – že obětujeme-li rozpínavému státu nějaké území, přestane s agresí.

Význam Tchaj-wanu

Jakkoli je Tchaj-wan malý stát, jeho ekonomický význam je skutečně nezanedbatelný. Leží v centru důležitých námořních a leteckých tras. Vyrábí se tu většina světové produkce čipů a tchajwanské firmy jsou jedinými výrobci nano-čipů na světě. A k tomu všemu je Tchaj-wan svým způsobem bránou do Tichomoří. Pokud by došlo k tomu, že se ho ČLR zmocní, k ozbrojenému konfliktu se budou muset připravit Japonsko, Jižní Korea i Austrálie.

Čínská lidová republika

Čínská lidová republika a Čínská republika na Tchaj-wanu stojí před těžkou zkouškou. Obě strany mají jasno: ČLR odmítá Tchaj-wan nechat jít vlastní cestou, Tchajwanci se s Čínou spojit nechtějí a cítí se jako nositelé vlastní svébytné kulturní identity. Nezbývá než čekat, jak se situace bude vyvíjet dál. Buďme ovšem opatrní a mějme se na pozoru i před na první pohled nevinnými prohlášeními Pekingu. Možnost konfliktu totiž rozhodně nelze vyloučit.

KZ » Tchaj-wan / Taiwan » Tchaj-wan (Taiwan) – Vztah s Čínou
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *