Jaké problémy má Tchaj-wan s USA? Je politický vztah Taiwanu se Spojenými státy americkými dostatečně silný? Návštěva Nancy Pelosi na Tchaj-wanu vzbudila obrovský rozruch. Čínský prezident se dokonce nechal slyšet, že by si Spojené státy „neměly zahrávat s ohněm“. USA ovšem nadále stojí při Tchaj-wanu.
Obsah
Vývoj vztahů Tchaj-wanu
Spojené státy původně vlastně Čínskou republiku na Tchaj-wanu vůbec podporovat nechtěly. Jenomže když ČLR napadla během studené války Koreu, nabyl Tchaj-wan zásadní strategický význam. Čínská lidová republika se rázem stala přímým protivníkem. USA navázaly diplomatické vztahy s ČLR na konci 70. let – a tou dobou stále uznávaly Čínskou republiku za jedinou legitimní čínskou vládu.
Pokus o nezávislost?
Navázání oficiálních vztahů s ČLR však mělo za následek zpřetrhání vztahů s Tchaj-wanem. Aby nezůstal úplně sám napospas pevninské ČLR, přijal Kongres federální zákon o podpoře Tchaj-wanu, v němž je vepsán i slib o prodeji zbraní. Ve vztahu s ČLR sice USA přistoupily na myšlenku jedné Číny, ale odmítly se vyjádřit, zda považují Tchaj-wan za součást tohoto celku.
Politika jedné Číny / Princip jedné Číny
Mohlo by se zdát, že jde o pouhé slovíčkaření, ale opak je pravdou. Čína mluví o principu jedné Číny (i ke Čung-kuo jüan-ce 一个中国原则) a stojí si za tím, že Tchaj-wan je součástí této Číny. USA nazývají své stanovisko politikou jedné Číny (i ke Čung-kuo čeng-cche 一个中国政策) a odmítají se vyjádřit. Oba státy berou pozici svého protějšku na vědomí, ale navzájem se nezavázaly tento postoj dodržovat. Ani princip ani politika jedné Číny tak nemají žádnou oporu v mezinárodním právu.
- přečtěte si také o vztahu Tchaj-wanu s Čínou
Aktuální situace na Tchaj-wanu
Jakkoli byly Spojené státy odhodlané víc nezasahovat, nátlak ČLR je nutí přístup konkretizovat. Nyní dávají USA jasně najevo, že ČLR v násilné změně stávající situace hodlají zabránit. Pokračovat můžete na článek o taiwanské armádě a počtu obyvatel na Tchaj-wanu