🌅 Chios (Řecké ostrovy)

Ostrov Chios je dalším překrásným místem, které se nachází v oblasti Egejského moře. Ostrov charakterizuje sladká vůně jasmínů a pomerančovníků. Všude kolem jsou ovocné sady, lesy a louky kvetoucích tulipánů. Podobně jako ostatní řecké ostrovy, je také Chios hodně zelený, představuje nádherné místo pro vaši dovolenou.

Chios patří mezi největší ostrovy v severovýchodní části Egejského moře. Náleží k němu ještě dva malé ostrůvky, Psara a Oinousses. Ostrov je známý pro své mírné podnebí.

Krápníkové sopky

Příroda na ostrově ne malebná. Ostrov je velice různorodý. Nachází se zde vysoké hory, krápníkové sopky, úrodné nížiny, vyhaslé sopky i pozůstatky sopečné exploze. Na jeden ostrov to skutečně není málo. Říká se, že na Chiu jsou pláže opravdu nádherné.

Mezi ty nejzajímavější patří Mavra Volia, Komi, Agia Dinami,Elinda či Karfas. Příjemným překvapením pro turisty bude jistě zjištění, že ty nejznámější pláže, které nepatří k hotelovým resortům, nabízí mnoho soukromí. Ostrov turisté teprve objevují, je tedy ideální pro každého, kdo touží po klidnější dovolené (pokračovat na dovolená na Lefkádě).

Hlavní město ostrova

Hlavní město ostrova Chios nese stejný název, jako ostrov. Nachází se na východním pobřeží, místní mu říkají také Chora či Hora. Ačkoliv jde o hlavní město, není zase tolik veliké. I přesto je centrem kultury, administrativy, zábavy a vzdělávání. Lze tedy říci, že jde o centrum hlavního dění.

Zajímavosti z ostrova

V minulosti ostrov proslul především jako producent pryskyřice zvané mastix. Ta se používala jako kadidlo. Pryskyřice se zde sbírá ze stromu dodnes. Tento keř roste ve středomoří téměř všude, přesto právě na Chiu si získal největší obliby. Borové lesy na Chiu poznamenal velký požár, který zde propukl v 80. letech. Od té doby zde vyrostly nové stromy, jsou však relativně mladé.

Co uvidíte na Chiosu?

Mnoho míst na ostrově je téměř nedotčených turisty, můžete si zde vychutnat panenskou přírodu plnými doušky. Turistika je zde hodně rozvinutá. Můžete si prohlédnout mnoho vesniček.

Za vidění stojí například malá vesnička Pyrgi, která se rozléhá přibližně 25 km od hlavního města. Lze říci, že každá zdejší vesnička má svá specifika, kterými turisty zaujme.

Doprava na ostrově

Po ostrově se lze pohybovat buď pěšky, na kole či autem. Využít můžete také pravidelných autobusových linek. Hlavní město je také přístavem, do kterého připlouvají lodě z Pirea a dalších ostrovů. Chios má vlastní letiště, nejjednodušší doprava na ostrov je tedy letecká.

Fotogenický Chios

Mlýny na ostrově Chiosu
KZ » Řecko » Chios (Řecké ostrovy)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *