🌅 Kapverdy Počasí

Kapverdy & slunečné počasí v zimě jde ruku v ruce. Podnebí na Kapverdských ostrovech je spolu s exkluzivními hotelovými resorty, nekonečnými plážemi a výborným mořem ke koupání jedním z hlavních důvodů obliby Kapverd. Díky poloze ostrovů se místní podnebí od evropského razantně liší, je navíc také jiné než u nedalekých afrických zemí

Nejlevnější zájezd na Kapverdské ostrovy za 14.260 Kč ⇒

Léto | Zima | Průměrné teploty | Teplota moře

Charakter teplot v průběhu roku

Celkový popis celoročního průběhu počasí by měl jistě začít faktem, že Kapverdy jsou jednou z mála destinací s celoroční sezónou. Vyrazit sem můžete tedy jak v červenci, srpnu tak i prosinci a lednu. Každý měsíc bude lehce rozdílný a vhodný pro jiný typ dovolené.

Charakter zimních měsíců od prosince do února bude vyhovovat spíše hotelovým „povalečům„, kteří ke spokojené dovolené nepotřebují moře, ale vystačí si jen s koupáním v bazénu. Na druhou stranu při teplotních maximech v srpnu a září si na své přijdou milovníci moře a celodenního opalování.

Aktuální předpověď počasí

Léto na Kapverdách

Jak jsem už zmínil výše, období nejteplejších měsíců nastává každoročně mezi srpnem a říjnem. Teplotní průměry se sice liší, nicméně faktem zůstává, že teploty vzduchu na poledne na přímém slunečním svitu pohybují nad 30 °C. Kapverdské počasí je ovšem skvostné i v zimních měsících.

Zima na Kapverdských ostrovech

Od  října začínají teploty postupně klesat. Už v listopadu ovšem klesnou pod průměrných 25 °C. V prosinci se pohybují kolem 24 °C a následují dva nejchladnější měsíce v roce – leden a únor. I v těchto měsících bych doporučil Kapverdy k návštěvě. Osobně jsem si vyzkoušel týdenní pobyt na ostrově Sal právě v posledním týdnu ledna a rozhodně se nejednalo o špatnou dovolenou.

I v tomto období je totiž každý den v průměru 7 hodin slunečního svitu, které s průměrnými denními teplotami kolem 23 °C stačí k vyhřátí vody v hotelovém bazénu. V kombinaci se skvělým stravováním All Inclusive se tak jednalo o báječnou exotickou zimní dovolenou a odpočinek od českých mrazivých večeru je garantován. 

Průměrné teploty

Teploty [°C]ledenúnorbřezendubenkvětenčervenčervenecsrpenzáříříjenlistopadpros.
Průměrné232324242426272828272726
Maximální252526262627283031292827
Minimální1918181920212223242322220
Moře232323232324262727272625

Teplota moře Kapverdy

Na počasí a průměrnou teplotu vzduchu se váže i teplota mořské vody. Ta je celoročně nejvyšší v měsících srpen, září, říjen, ale i listopad. Důvodem je schopnost moře absorbovat teplotu ze slunce a držet si ji s určitou setrvačností i po ohřátí vzduchu. Průměrné teploty moře jsou v září 28 °C, v říjnu a listopadu 27 °C. V nejchladnějším období roku od ledna do dubna pak 23 °C.

Je ovšem pravdou, že Atlantik kolem Kapverdských ostrovů se řadí k těm chladnějším vodám a pokud se budete koupat v hlubší vodě či například z pronajaté jachty počítejte s mrazivými teplotami. Teplotní průměry se velmi liší v závislosti na tom v jaké části pobřeží se budete pohybovat.

U dlouhých pláží s pozvolným vstupem do moře, kde je i několik desítek metrů od souše moře stále mělké, budou teploty vody razantně vyšší než u strmého poklesu mořského dna.

Počasí detailně

Počasí Kapverdy

Recenze od cestovatelů

Sluneční svit na Kapverdách

Doba slunečního svitu je na rozdíl od jiných zemí na Kapverdských ostrovech v průběhu roku dosti rozdílná. Má dva vrcholy, tedy nejvyšší body kdy slunce přes den svítí nejvíce hodin – duben až květen a druhý vrchol říjen až listopad.

Od počátku ledna, kdy slunce svítí pouze 7 hodin stoupá až na dubnových a květnových 10 hodin. Následuje drobný pokles s minimální dobou slunečního svitu v měsíci srpnu.

Tehdy slunce na nebi uvidíte jen 6 hodin. Druhým vyvýšením, je říjen a listopad, kdy slunce nad Kapverdami vykoukne na celých 8 hodin. Dejte tedy šanci Kapverdám a vyrazte letos.

Počasí Santiago

Santiago naleznete v jihovýchodní oblasti souostroví. Je relativně blízko pevninské Sahary a právě z toho důvodu je u jihovýchodního pobřeží písečné a sušší podnebí. Díky hornatému vnitrozemí je naopak vnitrozemí a západě klima spíše vlhčí a flora bohatší.

Počasí Boa Vista

Hlavní předností ostrova jsou písečné pláže. To je také jasným ukazatelem na podnebí které na ostrově Boa Vista panuje. Velmi suchý a rovinatý ostrov je po celý rok sužován severo-východními větry, které udržují velké objemy písku neustále ve vzduchu.

Boa Vista patří k návětrným severním ostrovům a současně se nachází z celých Kapverdských ostrovů nejblíže k Sahaře. Počasí a teploty má meziročně jen malé výkyvy, i proto je Boa Vista cílem zájezdů v průběhu všech ročních období.

Počasí Sal

S polohou nad ostrovem Boa Vista trpí ostrov Sal podobnými větry ze severo-východu, avšak je o něco vlhčí. Prudké srážky jsou velmi málo zejména mezi červencem až koncem září (i tehdy ovšem nastávají pouze výjimečně). Oblačných a pro opalování nevhodných dní je v roce mizivé množství.

Článek pro Vás napsal vášnivý cestovatel Ondra 4. ledna

Pokud máte připomínky či osobní zkušenosti z návštěvy Kapverdských ostrovů neváhejte je sdílet s ostatními čtenáři v komentářích pod článkem. Děkuji.

Průměrný počet hodin slunečního svitu v jednotlivých měsících na Kapverdských ostrovech
KZ » Kapverdské ostrovy » Kapverdy Počasí
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *