Co s sebou mít na vodu a na co lze bez problému zapomenout a nechat doma 2024? Jídlo, outfit, vychytávky a co vzít s dětmi? Jak efektivně a bezpečně sjíždět vodu? Při sjezdu českých řek je třeba mít s sebou dostatek věcí na sebe, k jídlu a pití a také pro samotný průběh plavby. Pokud se cvaknete a nebudete mít své věci dobře zabalené proti vodě – budete mít velký problém!
Obsah
Základní věci na vodu
- loď 🙂
- vodotěsný barel
- pádla
- mapa trasy co Vás čeká
- vesty a případně i helmy
- provazy pro upevnění lodí
- lékárničku
- toaletní papír
Rozhodně si neberte nepotřebné věci, které nevyužijete. Čím méně věcí na lodi, tím lépe!
Co s sebou na vodu s kempováním?
Pokud během plavby budete přespávat v kempech podle řeky vždy si zabalte věci na nocování, noční hygienu a věci na spaní dle situace. Nezapomeňte na chladivé letní večery a déšť. Mít u sebe neustále pitnou vodu je základ úspěšné plavby po jakékoliv české řece.
V tomto případě budete potřebovat (v závislosti na způsobu nocování): karimatku, spacák, stan, ručník, svítilnu
Doporučené věci na vodu
Určitě nezapomeňte na ochranu před slunečním zářením. Pokrývka hlavy a opalovací krém jsou základní věci, které s sebou na letní vodácké výlety rozhodně mít. Ve více zarostlých oblastech podle řeky uvítáte také repelenty proti hmyzu (komáři mohou na vodě pěkně potrápit).
V létě je samozřejmě dobré mít i sluneční brýle a pro případy přeháňky i pláštěnku.
Kde věci na lodi převážet?
Na vodě je třeba myslet na možnost vyklopení. Důležité věci jako jsou elektronika, doklady a peníze mějte vždy pečlivě zabaleny v nepromokavých pouzdrech a mějte také vyřešeno nadnášení, aby se v případě vyklopení se do vody nepotopili.
Těžké věci vždy převážejte na dně barelu a v zadní části lodi – zachováte tak maximální manévrovatelnost lodi.
Co s sebou vzít za jídlo na vodu?
- Kuskus – malá hmotnost a lze připravit na mnoho variací
- Ovesná kaše – jednoduchá a rychlá příprava
- Sušené maso – velmi výživná a chutná alternativa k ostatním potravinám
- Tuňák – skvěle se skladuje v konzervách, bohužel trošku dražší potravina
- Rýže – podobně jako kuskus je velmi nenáročná a snadná příprava
- Špek – klasika, která lze kombinovat s rýží a kuskusem
- Kaše a polenta – sušená bramborová kaše je po dekády velmi oblíbeným vodáckým pokrmem
Počasí na vodě
Předem si vždy zjistěte výhledovou předpověď počasí a v průběhu plavby si předpověď kontrolujte abyste tušili co Vás čeká a mohli si tak lépe naplánovat jednotlivé úseky cesty.
Časté dotazy
Bezpečný postup sjíždění jakékoliv řeky v České republice je následující: Předem si zjistit maximum informací o daném úseku řeky, mít s sebou na lodi házecí pytlík, lékárničku, mobil v obalu a píšťalku. Během sjezdu řeky si průběžně zjišťovat informace o počasí a určitě jezdi buď ve více lidech nebo dát vědět někomu z rodiny o tom, kde se přibližně nacházíte a kdy se opět ozvete.
Prakticky můžete mít jakékoliv oblečení je Vám příjemné. Teoreticky se doporučuje mít funkční prádlo, vodáckou bundu a ideálně nepromokavé vodácké boty. K jídlu na vodu jsou vhodné konzervy (např. tuňák), dále pak různé sušenky a balené potraviny, které vydrží několik dní a nevadí jim i změny v teplotách. Zvolené jídlo bude záviset na délce a tipu plavby.