🌅 Bulharsko

Nebudeme Vám zde doporučovat nebo podsouvat nějaké konkrétní nabídky jsme informační portál, který si klade za úkol těm kdo se rozhodnou pro destinaci Bulharsko zjednodušit volbu konkrétního letoviska. Pokusíme se zde přehledně rozepsat všechny potřebné informace pro cestu do této krásné země plné pláží a zajímavé architektury. Bulharské pláže patři v Evropě k těm nejnavštěvovanějším – rozhodně to není náhoda.

Bulharsko: 4★ All Inclusive – 6.240 Kč ⇒

Základní informace | Ubytování | Delegát ano/ne | Bulharské počasí | Naše tipy

Základní informace

Stát Bulharsko patří na balkánském poloostrově k těm největším rozlohou, nicméně délka pobřeží není nijak závratná. Cestující si zde i přesto přijdou na své nízké ceny zájezdů.

Ubytování

Ptáte se jak je to s ubytováním u Bulharských plážích? Cestovní kanceláře se obvykle postarají o
všechny záležitosti kolem dovolené počínaje leteckou dopravou do Bulharska a konče právě ubytováním. Pro mnoho Čechů je velmi oblíbeným standardem v ceně zájezdů také
místní delegát hovořící rodnou češtinou. Ten obvykle zásobí příchozí cestující informacemi o celé oblasti a případným typům na výlety v okolí.

Delegát ano/ne

Jeho rady samozřejmě není nutno brát jako směrodatné a dovolenou si můžete užít po svém. Jeho přítomnost se ale hodí například při nějakých
potížích ať už s automobilem z půjčovny či zdravotních problémech.
Slunečná dovolená (nejen v oblasti leteckou Slunečného pobřeží) se rychle blíží a letní pohoda na plážovém lehátku s koktejlem v ruce je už na dosah ruky!

Bulharské počasí

Kdy je hlavní turistická sezóna?

Pro vyhnutí se přeplněným plážím je dobré znát období hlavní turistické sezóny. Ze zkušenosti víme, že bývá nejlepší vychytat dobu před největší špičkou sezóny nebo pak těsně po ní. Případně můžete zvolit okrajovou destinaci jako je Kranevo.

Teploty v červnu

Teploty jsou v té době stále velmi vysoké a pláže si vychutnáte jen s dalšími pár lidmi v poklidu a bez řevu okolních dětí.
Kdy je sezóna se dozvíte v počasí Bulharsko, kde podle
teplot můžete vychytat ty nejlepší měsíce. My osobně doporučujeme měsíc červen, jelikož počasí v červnu je z hlediska dlouhodobých průměrů bezchybné – ani horko, ani zima!
Samozřejmě pokud máte děti je třeba vyrazit o letních prázdninách. I v té době, ale lze zvolit například poslední týden prázdnin.

Naše tipy

Před zakoupením dovolené je dobré si zjistit podmínky teploty moře, jelikož koupání je jeden ze dvou hlavních důvodů proč se do Bulharska jezdí (tím druhým je jistě opalování).Pokud máte rádi nasávání místní kultury a tradic můžete si zjistit informace o svátcích v Bulharsku.

Pamporovo

Oblíbené lyžařské středisko Pamporovo v Bulharsku. Hledáte lyžařské středisko, ve kterém si mohou zajezdit jak pokročilí lyžaři, tak začátečníci a děti? V tom případě vám představujeme Pamporovo v Bulharsku, které vás sice neuchvátí svým vzhledem, ale podmínky pro lyžování jsou zde velmi dobré.

Lyžařské středisko

Bulharsko je zemí východní Evropy, jejíž příjmy z turistického ruchu neustále rostou. V létě jsou oblíbeným cílem návštěvníků ze zahraničí přímořská letoviska, v zimě pak lyžařská střediska. Mezi nejpopulárnější přitom patří Pamporovo, které leží v pohoří Rodopy na jihu země.

Jedná se dokonce o jedno z nejjižněji položených lyžařských středisek na evropském kontinentu, což znamená, že je místní počasí ovlivňováno nedalekým Středozemním moře. Díky tomu je často slunečno a panují zde příjemné teploty. Podmínky pro zimní sporty jsou tedy velmi zajímavé.

Pamporovo, jehož nejvyšším vrcholem je Sněžanka ve výšce 1 928 m n. m, patří k moderním lyžařským střediskům, které nabízí kvalitní ubytování v hotelových komplexech, jejichž počet neustále narůstá. Naleznete zde také několik obchodů a restaurací. Musíte ovšem počítat s vyššími cenami, než je na místní poměry běžné. Zajímavé je, že si sami Bulhaři Pamporova vizuálně příliš neváží, zatímco čeští turisté mají opačný názor. Nic víc než hotely, obchody a restaurace zde sice skutečně nenajdete, nicméně primární jsou kvalitní podmínky pro lyžování.

Co podnikat v Pamporovu

Cesta do Pamporova

Budete-li se chtít do Pamporova vydat, máte několik možností. Předně můžete vyrazit automobilem, přičemž nejkratší trasa má délku 1 523 km, takže počítejte minimálně s 15-hodinovou cestou. Podívat se ostatně můžete na podrobné informace o silniční trase do Pamporova.

Daleko kratší je však samozřejmě cesta letadlem. Z hlavního města Sofie ovšem činí vzdálenost do tohoto lyžařského střediska zhruba 240 km, takže je lepší letět do Plovdivu vzdáleném 85 km a následně cestovat autobusem směr Smoljan. Pochopitelně doporučujeme vyrazit v zimě, neboť sníh je zde obvykle přítomen od prosince do konce března.

Acheloy

Pro mnoho cestovatelů se stalo Bulharsko srdeční záležitostí a nikam jinam, než sem v létě jezdit nechtějí. Pokud mezi tyto cestovatele patříte i vy, dovolte, abychom vám v tomto článku doporučili konkrétní místo pro trávení báječné bulharské dovolené. A pokud jste naopak Bulharsko ještě nikdy nenavštívili, nevadí. Věříme totiž, že po návštěvě Acheloyi si Bulharsko zamilujete také!

Pár minut z letiště

Letovisko s neobvyklým názvem Acheloy se nachází na pobřeží Černého moře, mezi známými lokalitami Nessebar a Pomorie. Vzdálenost od mezinárodního letiště v Burgasu není ani 20 kilometrů, takže pokud se již nemůžete dočkat koupání v moři, pak vězte, že vás od příletu od něj dělí jen několik málo desítek minut!

Neobjevené místečko

Samotné městečko Acheloy je typickým černomořským letoviskem menšího typu. Trvale tu žije na 2 tisíce obyvatel, kteří z cestovního ruchu přímo či nepřímo profitují. Ač se nachází přímo mezi nejpopulárnějšími destinacemi, v Acheloy si užijete i dostatek soukromí. Turisté totiž toto místo ještě příliš neobjevili. Pokud tedy toužíte po tom užít si svou dovolenou v poklidu, ale zároveň nebýt úplně mimo všeho dění, je pro vás toto místo to pravé!

Pláže Acheloy

Nutno podotknout, že toto město neleží přímo na pobřeží Černého moře. To se od jeho nejjižnějšího okraje nachází přibližně 500 metrů. Nejedná se tedy o žádnou závratnou vzdálenost, takže můžete cesty k moři brát jako příjemné procházky, zvlášť vzhledem ke krásné krajině okolo. Pláží je tu několik, většina z nich je písečného typu. Rodiče malých dětí ocení, že svažování do moře je velice mírné. Srdce milovníků nudismu pak zaplesají, neboť jedna z těchto pláží je též nudistická.

Velké zázemí

Jak již bylo řečeno, Acheloy je klidnějším místem. Najdete tu samozřejmě několik restaurací, kaváren či obchodů. Pokud ale toužíte po větší zábavě, budete za ní muset vycestovat do sousedních letovisek. Velice populární Nessebar je odsud vzdálen přibližně 8 kilometrů, což se dá hravě ujít i pěšky. Pokud byste však raději volili cestu motorizovaným prostředkem, můžete využít služeb místních autobusů.

Tipy k ubytování

Míst, kde můžete složit svou hlavu, je zde bezpočet. Zmíníme například velice populární Aheloy Apartments, které se nacházejí pouhé 4 minuty od pláže. V těchto apartmánech najdete vše, co budete potřebovat. Hosté u tohoto rodinnějšího ubytování chválili zejména čistotu a dobrou dostupnost k moři. Pokud byste však raději zvolili klasický hotel, potom vám doporučíme překrásný hotelový komplex s názvem Midia Grand Resort. Ten se nachází přímo na pláži, mimo hlavní zástavbu. Čekat vás tu bude krásné a luxusní ubytování, společně se 2 zdejšími bazény.

Achtopol

Strávit letní dovolenou v Bulharsku se stává čím dál tím více oblíbené. Faktorů, které k tomu přispívají, je několik. Zmíníme například velmi příznivé ceny (zejména oproti „západním“ destinacím), snadné dorozumívání pro ty, kteří nevládnou angličtinou nebo němčinou, vysoká bezpečnost a samozřejmě též nádherné a prohřáté moře. V tomto článku vám přinášíme tip na konkrétní letovisko, a to Achtopol!

Turecko na dohled

Toto menší letovisko se nachází zhruba 90 kilometrů jižně od Burgasu, poblíž samotných hranic s Tureckem. Rozléhá se na menším poloostrově, který obepíná vyhledávaná písečná, téměř dvoukilometrová pláž. Samotná historie Achtopolu sahá až do mladší doby kamenné, nicméně nejvýznamnější památky pocházejí z období pátého století před naším letopočtem, kdy byla tato oblast pod nadvládou starověkých Řeků.

Luxusnější hotely

V současnosti zde žije okolo 1500 stálých obyvatel, kteří jsou na turismu víceméně závislí. Najdete zde tak nepřeberné množství ubytovacích možností, od luxusnějších hotelů, až po skromnější penziony či soukromé vilky. Obecně se ale dá říci, že tato destinace je ideální pro ty, kdo si chtějí užít dovolenou v poklidu a za rozumné peníze. Každoročně sem tak míří stovky rodin s dětmi, pro které je navíc ideální vstup do moře, který je velmi pozvolný.

Zajímavá místa

V samotném Achtopolu toho příliš k vidění není. Samozřejmostí je nepřeberné množství restaurací, barů a zábavních podniků. Pokud však chcete vyrazit za památkami či jinými zajímavými místy, musíte vyrazit za jeho hranice. Nemusíte však mít strach – daleko cestovat nebudete. Například pouhých 40 kilometrů odsud se nachází překrásný a obrovský národní park Strandzha.

Tento park vznikl relativně nedávno – v roce 1995 a rozkládá se na území o rozloze 1 161 km², což je celé jedno procento rozlohy celého Bulharska! Rozhodně doporučujeme jeho návštěvu, na kterou si vyhraňte alespoň jeden den. Poloha Achtopolu též může lákat k návštěvě Turecka. To je odsud vzdáleno přibližně 90 kilometrů cesty po silnici.

Ubytování k doporučení

Nyní už nám zbývá pouze doporučit vám nějaké hezké a příjemné ubytování. Návštěvníci si velice pochvalují například hotel Maritime. Nejedná se o žádný megalomanský hotel, ale jde o ubytování rodinného typu. Jako největší klady spatřujeme v příznivé ceně, vzdáleností od pláže (která je pouhých 200 metrů), ale taktéž dobrou dostupností do centra letoviska (pouhých 150 metrů). Druhým oblíbeným místem je hotel Eskada Brach. V tomto případě se již jedná o klasický hotel, který se nachází v překrásné lokalitě s výhledem na moře. Návštěvníci též velice kladně hodnotí příjemný personál a dobrou stravu.

Elenite

Bulharsko je již několikátým rokem u Čechů v TOP 5 letních destinacích. Přestože má bulharské pobřeží pouze necelých 300 kilometrů, najdete zde nespočet překrásných a turisty oblíbených letovisek. Jedním z těchto míst je také půvabně znějící městečko Elenite, které se nachází poblíž proslulého Slunečného pobřeží.

Pouze čtyřicet kilometrů od letiště

Letovisko Elenite se nachází přibližně 40 kilometrů od mezinárodního letiště v Burgasu. Po zhruba dvouhodinovém letu z ČR vám tak k cílové destinaci zbývá ještě přibližně šedesát minut letištním transferem. Poté už se můžete kochat nádherným a upraveným letoviskem, ve kterém zažijete dovolenou, jak má být.

Poloha Elenite

Jak již zaznělo – Elenite leží asi deset kilometrů východně od populárního Slunečného pobřeží. Zdejší pláže a krajina je tak stejně úchvatná, s tím rozdílem, že toto letovisko je o dost klidnější. Je tak velmi vhodné pro rodiny s dětmi a zkrátka pro všechny, kdo mají při své dovolené rádi spíše klid.

Relaxační dovolená

Tím rozhodně nechceme tvrdit, že zde – jak se tak lidově říká – chcípl pes. To ani náhodou. Na své si tu přijdou i milovníci sportů a je jedno, zdali je chcete provozovat na souši nebo na vodě. Najdete tu totiž několik tenisových kurtů, hřišť a na pláži samozřejmě atrakce mnoha druhů.

Zajímavosti v okolí

V letovisku samozřejmě najdete vše, co budete potřebovat. Od pošty, až po supermarkety. Jedná se však o místo, které bylo vybudováno primárně pro turisty, takže zde na příliš starousedlíků nenarazíte. Pokud byste však zatoužili vidět, jak se zde běžně žije, můžete vyrazit na procházku do nedalekého většího letoviska Sveti Vlas, které je odsud vzdáleno asi 4 kilometry. Cestu můžete samozřejmě urazit přímo při pobřeží, takže máte rovnou inspiraci na romantickou procházku u moře!

Prozkoumejte Nessebar

Byla by obrovská škoda neprozkoumat i další města v blízkém okolí. Tím největším tahákem je zřejmě historické město Nessebar. Zde můžete spatřit několik desítek památek, které zde vznikly již v antice! Asi je zbytečné vyjmenovávat je, nejlépe uděláte, když se sami projdete po malebném historickém centru! Až budete unaveni, běžte se osvěžit na místní pláž, která patří k nejvyhlášenějším v celém Bulharsku!

Hotel Royal Bay

Na samotný závěr vám doporučíme nejoblíbenější hotel, který je taktéž nejlepším poměrem cena / kvalita. Jedná se o čtyřhvězdičkový hotel Royal Bay, který leží přímo na pobřeží. Návštěvníci si pochvalovali zejména dobrý přístup k moři, čistotu a velmi milý personál. Za jedenáctidenní pobyt na začátku hlavní sezóny dáte necelých 21 tisíc. Pokud se vám to zdá moc, pak vězte, že zájezd je all inclusive! Srovnání zájezdů do hotelu Royal Bay >>

Holiday Village recenze

Druhým velmi významným hotelem v oblasti Elenite je 4★ hotel Holiday Village. Hotel je velmi vyhledávaným především rodinami s dětmi. Jedná se o jeden z mála v Bulharsku v jehož areálu je obří aquapark s tobogánem a současně je velmi levný. Těmto kritériím ovšem odpovídá také hodnocení hotelu. Hotel obdržel od českých návštěvníků pouze 6,4 bodů z 10 možných což je velmi málo. Špatně je hodnoceno především ubytováním, respektive interiéry pokojů. Recenze a termíny do hotelu Elenite Holiday Village >>

Djuni

Ač se to nezdá, za pár měsíců nám naplno propukne letní sezóna a tak není divu, že již nyní se hodně lidí rozhoduje, kde stráví letošní letní dovolenou. Jestli patříte mezi milovníky Bulharska, měli byste v tuto chvíli zbystřit. A pokud jste v Bulharsku ještě nikdy nebyli, zbystřete taktéž. V tomto článku vám totiž přinášíme zajímavý tip na destinaci pro vaší vysněnou letní dovolenou – černomořské letovisko Djuni!

Djuni = nové město

Letovisko Djuni se nachází přibližně 30 kilometrů jižně od populárního Burgasu. Příjemným faktem tak je, že mezinárodní letiště je odsud vzdáleno přibližně 50 kilometrů po silnici. Transferem z letiště tak strávíte naprosté minimum svého drahocenného času. Dalo by se říci, že Djuni je ideálním místem pro ty, kteří si chtějí svou dovolenou užít v klidu, ale zároveň nebýt příliš daleko od okolního dění. Ještě v nedávné minulosti se zdálo, že turisté i hoteliéři tuto oblast definitivně opouštějí, Djuni v současnosti ovšem zažívá svou renesanci a stává se opět populární a moderní destinací!

Vyhlášená pláž (3 km)

Letovisku Djuni vévodí překrásná a obrovská písečná pláž, která je v okolí vyhlášená. Na délku měří okolo tří kilometrů, takže si můžete být jisti, že zde každý najde svůj kousek soukromí. Vstup do moře je velmi pozvolný, takže pokud cestujete s malými dětmi, máte další důvod, proč si vybrat zrovna tuto lokalitu.

Djuni Royal Resort recenze

Hotelů tu v současnosti naleznete spíše poskrovnu, všechny jsou ale moderně vybavené a zrekonstruované. Zmíníme nejpopulárnější a nejluxusnější pětihvězdičkový hotel, který nese název Djuni Royal Resort a uspokojí nároky těch nejnáročnějších. Ti méně náročnější mohou zvolit čtyřhvězdičkový hotel Holiday Village nebo též velice populární hotel Pelikán.

Tip na výlet

Letní dovolená též přímo vybízí k výletům do okolí. V tomto případě toho ani příliš nemusíte najezdit. Již 6 kilometrů severně od letoviska Djuni se totiž nalézá historické město Sozopol, které leží na stejnojmenném poloostrově. Snadno se tak sem dostanete třeba na kole. Jeho atmosféra vám ihned naprosto učaruje – staré budovy a křivolaké uličky zde vytvářejí nezapomenutelnou scenérii. Určitě si zde dejte nějaký dobrý oběd a vychutnejte si ho při pohledu na azurově modré moře.

Kavarna

Chodíte rádi do kavárny? A co kdybyste v ní strávili celou vaší letní dovolenou? Možná si myslíte, že jsme se právě zbláznili. My ale hovoříme o kavárně s velkým „K“ – bulharské Kavarně na prosluněném černomořském pobřeží!

Bez turistů

Letovisko Kavarna se nachází přibližně 50 kilometrů severovýchodně od populární Varny. Cesta po silnici měří přibližně o 20 kilometrů víc, takže transfer z mezinárodního letiště ve Varně vám sem zpravidla nezabere déle, než hodinu cesty. Cesta se vám ale rozhodně vyplatí. Žije tu totiž na 12 tisíc stálých obyvatel, takže si tu můžete užít tu pravou a nefalšovanou bulharskou pohodu!

Bulharsko na jachtě

Ve městě najdete vše, co budete ke své vysněné dovolené potřebovat. Pokud rádi vyjíždíte na moře na jachtě, není problém. V Kavarně se totiž nachází menší přístav, ve kterém svou nebo pronajatou jachtu hravě ukotvíte. A pokud se po moři plavíte neradi, můžete alespoň obdivovat bárky místních rybářů, kteří se každodenně vracejí s novými úlovky.

Do Kavarny za golfem

Milovníci přírody si tu taktéž přijdou na své. Zdejší krajina je totiž velice rozmanitá. Samotné pobřeží je na Bulharsko velice netypické, neboť mu vévodí vysoký skalní masiv, jež vytváří v kontrastu s azurovým mořem překrásnou scenérii. Do zdejší přírody je též velice jemně zasazen i místní 18 jamkové golfové hřiště, které si oblíbili návštěvníci celého Bulharska. Vy budete mít výhodu, že ho budete mít hned za humny.

Zajímavá místa

Nebyla by to však správná dovolená bez nějakého poznávacího výletu. V okolí Kavarny najdete hned několik zajímavých míst. Tím nejznámějším je pravděpodobně pevnost Kaliakra, která tu na stejnojmenném mysu stojí již od hlubokého středověku. Za dalšími místy nemusíte ani nikam jezdit, neboť je najdete přímo ve městě. Zmíníme například Národopisné muzeum, Městské muzeum či malé Námořní muzeum. Doporučíme návštěvu zejména posledního muzea, neboť tu spatříte různé archeologické nálezy vyzvednuté z moře, včetně několika zlatých a stříbrných mincí.

Nejlevnější ubytování

Zbývá už nám pouze odpovědět na otázku, kde v Kavarně najdete nejlepší ubytování. Hotelů tu najdete celou řadu, my jsme pro vás vybrali 3 nejlepší. Tím nejvíce vychvalovaným je Thracian Cliffs Golf & Beach Resort, v jehož areálu najdete již zmiňované golfové hřiště. Tento resort splní nároky těch nejnáročnějších cestovatelů. Druhé populární ubytování nese název White Lagoon Beach Resort, které – stejně jako první ubytování – uspokojí nároky opravdu všech. Třetici našich nejpopulárnějších ubytování uzavírá Royal Cove Residence. Hosté zde – mimo krásné vybavenosti – chválí polohu, která je blízko krásné pláže.

Arkutino

Letovisko Arkutino se nachází asi 45 km od města Burgas v jihovýchodní části Bulharska. Městečko není turisticky tolik vytížené, proto láká především díky své malebné přírodě a klidné lokalitě. Arkutino přináší ideální podmínky ke strávení poklidné dovolené. Nachází se zde široké písečné zátoky, čisté moře. Letovisko se rozléhá jen 2,5 km od místa, kde ústí řeka Ropotamo do moře. Mísí zde slaná a sladká voda.

Modernizované Arkutino

Pokud se vydáte do tohoto přímořského letoviska, pak vězte, že hotely a infrastruktura je zde na velmi dobré úrovni, a to i přestože sem nejezdí tolik turistů, jako například na Zlaté Písky. Pobřeží je zde lemováno příkrými svahy, čekají na vás krásné písčité pláže, romantické zátoky, azurově modré moře a dostatek slunečního svitu.

Příroda hned za rohem

Arkutino se nachází nedaleko přírodní rezervace, kde nechybí nejrůznější druhy fauny a flóry. V tomto letovisku nenajdete mnoho významnějších památek, nachází se zde však laguna Alepu u mysu Chumata nebo ostrov sv. Toma, který je známý také pod názvem Hadí ostrov. Na své si přijdou milovníci pěší turistiky.

Zajímavá místa

Pokud vás zajímají historické památky, můžete se vydat do starobylého města Sozopol, které se nachází jen 12 km odtud nebo do 15 km vzdáleného letoviska Primorsko. V Primorsku je velký aquapark, který si oblíbí zejména vaše děti. Arkutino je městečko s velmi dobrou polohou, ani do města Burgasu, ve kterém je také letiště, to odtud není daleko. Z tohoto místa je krásný pohled na ostrov Saint Thomas, který je zároveň jediným místem v Bulharsku, kde volně roste kaktus opuncie.

Balčík

Balčik je jedno z nejstarších měst černomořského pobřeží. Rozléhá se přibližně 35 km od Varny v kopcích nad menším zálivem. Toto letovisko se nachází na severu Bulharska. Domky jsou nad mořem v koopcích seskupené kolem tří náměstíček. Městečko Balčik i jeho malebné okolí zaujme díky vápencovým skalám, které jsou pro tuto oblast tak typické. Balčik je turisticky vyhledávané letovisko, neboť je i cenově dostupné oproti nedaleké Albeně a Zlatým Pískům.

Zajímavosti z historie

Jde o starobylé městečko, které bylo vybudováno v 5. století před naším letopočtem antickými Řeky. Romantické městečko trochu připomíná právě řeckou kulturu. Hlavní památkou je Palác královny Marie s přilehlými parky a botanickou zahradou. V okolí města se nacházelo a dodnes stále nachází mnoho krasových pramenů. Nejvíce se městečku Balčik dařilo v 19. století, kdy toto letovisko opravdu vzkvétalo a stalo se významným střediskem obchodu.

Balčik v současné době

Dnes žije ve městě kolem 13 tisíc obyvatel. Městečko se stalo unikátní především díky tomu, že není pouze klasickým plážovým střediskem, ale nabízí turistům celou řadu zajímavých památek – galerií, muzeí a mnoha dalších zařízení. Milovníci umění si zde opravdu přijdou na své, mohou navštívit Galerii umění, Etnografické muzeum a Městské muzeum. Na některých stavbách jsou patrné stopy byzantského slohu. Velmi zajímavý je také minaret, který dominuje celému pobřeží. Tamní Botanická zahrada disponuje více než třemi tisíci vzácných exotických rostlin.

Pláže

Někteří říkají, že pláže na Balčiku nejsou příliš krásné. Pravdou je, že hrubý písek není zcela příjemný. Turistům jsou k dispozici dlouhá mola vybíhající do moře. Za dlouhým molem se nachází přístav s velkými jeřáby. Pláže zde nejsou příliš dobře vybavené. Vstup do vody je na většině pláží pozvolný a nabízí tak možnost příjemného koupání i pro rodiny s dětmi.

Sinemorec

Bulharské letovisko Sinemorec leží na samém jihu bulharského pobřeží. Kdybychom měli napsat základní charakteristiku Sinemorce jistě by to byla příroda! Ta je tu doslova na každém kroku, jelikož vesnička Sinemorec je obklopena přírodní rezervací zvanou Strandža. 

Kdybyste se odtud chtěli vydat na výlet do Turecka museli byste oklikou, jelikož směrem dolů po pobřeží nevede přes vesničku Rezovo do Turecka silnice. Ráz vesničky není zničen turistickým ruchem a to je hlavní důvod proč se vydat na dovolenou právě sem – klid a prázdné pláže.

Dovolená Sinemorec

Čtyři pláže, které zde naleznete se jmenují Veleka (největší pláž), Butamiata (patří k hotelu Bella Vista), Lipite (nudistická pláž) a Listi (vzdálená několik kilometrů od Sinemorce).

Pokud byste se sem vydali na vlastní pěst, můžete si vybrat z celkem 25 hotelů, ceny začínají na 280 Kč na osobu za noc. V současné době (24. květen) není tato oblast v nabídce zájezdů ani invia.cz ani dovolena.cz.

Teplota moře – červenec a srpen

Na vrcholu sezóny v měsících červenci a srpnu jsou teploty moře až 26°C. V květnu a červnu, kdy teplota vody pozvolna stoupá – dosahují průměrné teploty 23°C. V září a ještě na počátku října je voda stále na koupání s příjemnými 24°C. Nicméně v zimním období je zde mrazivých 7°C.

Krajmorie

Bulharsko je vyhlášené nejen vysokým počtem rozlehlých letovisek, nýbrž také malými klidnými vesničkami, nabízí tedy od každého trochu a je vhodným dovolenkovým cílem pro kohokoliv. Právě klidnou vesničku představuje oblast Krajmorie nacházející se pouhých 10 kilometrů od Burgasu, kde je mezinárodní letiště. V praxi to pro vás znamená, že po dvouhodinovém letu strávíte pouhých 20 minut jízdy autobusem do Vašeho hotelového komplexu v Krajmorie.

Charakter oblasti Krajmorie

S velikostí městečka souvisí také ubytovací možnosti. Spíše než luxusní hotely zde naleznete menší penziony místních. Ty jsou ale na druhou stranu skvělou příležitostí jak poznat náturu a tradice zdejšího kraje. Také se rozhodně nemusíte obávat, že byste strádali, jelikož právě místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a vstřícní. Podrobnosti o počasí Krajmorie naleznete také na našich stránkách.

Nicméně Krajmorie nezklame ani vyznavače nočního života, nachází se zde několik barů a diskoték, avšak pokud by vám to bylo málo, 10 kilometrů odsud leží pulzující Burgas a 20 kilometrů se nachází rušný Sozopol, kam jezdí pravidelné autobusové linky.

Pláže Krajmorie

Nicméně právě opačným dojmem může působit pláž patřící ke Krajmorie, ta je vcelku rozsáhlá a čistá s jemným pískem. I tento fakt předurčuje městečko právě k odpočinku. Pozvolný vstup do moře ocení především rodiny s dětmi, které patří mezi hlavní turistickou skupinu a každoročně sem míří.

Z městečka se vám během dovolené bude nabízet nádherný výhled na Burgaský záliv, kam můžete vyrazit na výlet. Lodí se také můžete vydat na malý ostrůvek svatého Anastasija.

Neholdujete – li pobytu na moři, vydejte se tedy do Burgasu. Ten je jako stvořený pro objevování všemožných zákoutí současného, ale také historického města. Z historie vás zajisté zaujme Katedrála Sv. Cyrila a Metoděje, Chrám matky boží, Arménský kostel nebo Synagoga.

Jezera v okolí – Atonovsko, Burgasko jezero, Laguna Poda

Bude – li vám to málo, zajděte si do archeologického muzea, kde najdete hrobku thráckého krále nebo historického a etnografického muzea, kde vás vyděsí masky kukeri. Z té současnosti můžete zakusit mezinárodní folklórní festival. Milovníky přírody potěší tři velká jezera obklopující toto město – Atanovsko a Burgasko jezero a Laguna Poda, které jsou útočištěm mnoha druhů ptáků a rostlin. Přírodní perlou města je Nadmorskij Park plný úchvatných fontán.

Ke skvělé letní dovolené patří nádherné počasí asi jako láska k máji. Právě i díky zdejšímu klimatu je Krajmorie jako stvořený pro rodiny s dětmi. Čeká vás totiž dokonalá kombinace příjemně teplého vzduchu a mořské vody.

Zimní období

V zimních měsících je zde poměrně chladno, v tomto čase se nekoupou ani ti nejotužilejší turisté, jelikož průměrná teplota vody bývá 7 °C. V kombinaci s pouhými 2 hodinami slunečního svitu to není nic moc. V lednu a únoru vás zde mohou zaskočit také teploty pod bodem mrazu.

Jaro

Zdejší jaro je opravdu chabým předstupněm letní sezóny. Průměrné teploty od 8°C do 17 °C jsou určeny spíše turistům, avšak Krajmorie není zrovna destinace pro poznávací dovolenou. Naštěstí již přibývá slunečního svitu, v květnu si již Bulhaři užívají 8 hodin za den.

Letní období

V červnu začnou teploty rapidně narůstat a v měsících letních prázdnin vás zde čekají ty pravé parné dny pod žhnoucím sluncem, které se po obloze pomaličku kutálí celých 11 hodin. Moře vám nabídne v průměru příjemným 25 °C, které byť některé z nás nenadchnou, tak také neurazí.

Podzim

Oproti jaru nabízí podzim přívětivější klima díky faktu, že moře i zem zadržují určité teplo. To znamená, že ještě v září se s klidem vykoupete v Černém moři a nijak překvapivé nebudou ani teploty přes 25 °C. Od října již teploty opět klesají, přibývá dešťů a ubývá také sluníčka.

U mnoha turistů vybírajících dovolenou škodí Krajmorie skutečnost, že je tato oblast docela hojná na srážky. Jsou měsíce, kdy vás zde potká více než 60 mm srážek, konkrétně se jedná o červen, září a listopad. Mezi ty průměrné měsíce patří březen, duben a květen s 50 milimetry. Je tak trochu ironie, že nejméně srážek bývá v únoru. Nejoblíbenější měsíce – červenec a srpen, hlásí rozmezí 25 až 55 milimetrů na měsíc.

Albena

Náš horký TIP pro dovolenou na začátku června je bulharské letovisko Albena. Jedná se o jednu z těch méně známých destinací v Bulharsku, která je ovšem turisty houfně vyhledávaná.

Charakter Albeny

Dlouhá přes pět kilometrů dlouhá pláž je až 200 metrů široká a posetá jen jemným bílým pískem. Na obrázku je vidět, že hlavními dominantami zde jsou tři podobně vypadající hotely trojúhelníkového tvaru.

Doprava do Albeny

Hlavní výhodou je velmi dobrá dostupnost od mezinárodního letiště. Při zakoupení zájezdu v Albeně poletíte přímým letem z Prahy až do Varny, odkud se dostanete do Vašeho hotelu vskutku ihned. Albena je od Varny vzdálena jen něco málo přes třicet kilometrů.

Vyberete si tedy známý Burgas či vyzkoušíte novinku – bulharskou dovolenou v Albeně.

Nejlepší pláže

To hlavní, co turisté v bulharských lokalitách vyhledávají, jsou samozřejmě pláže, kde by se po dobu své dovolené mohli nejenom opalovat, ale také aby se měli kde osvěžit v moři. Burgas pláže reprezentuje jedna hlavní, nazývaná jako centrální, a nachází se velmi blízko místa zvaného jako Nadmorski park. Ten je vybudovanou relaxační zónou, která je právě se samotnou pláží spojena.

Jaký typ pláží je v Burgasu?

Základem pláže je samozřejmě jemný písek, který je oproti jiným lokalitám mírně tmavší. Samotná pláž, které je rozdělena několika hotely a soukromími místy, je poměrně čistá a každé ráno pravidelně udržovaná.

Samotná pláž je poměrně široká, a tak bez problémů pojme všechny turisty, kteří Burgas v dané době navštěvují. Samozřejmostí jsou jak lehátka a slunečníky, které jsou v rámci mnoha hotelů zdarma pro své klienty, tak Burgas pláže nabídnou také široké možnosti občerstvení, a to hlavně v místních plážových barech, kde není nouze o dostatek jídla a pití. Celkovou vybavenost hlavní pláže dotvářejí také sprchy určené turistům.

Tipy na plážové aktivity

Poměrně zajímavým místem na pláži je dlouhé molo, po kterém se může každý projít, prohlédnout si tak celou pláž z opačného směru. Na jeho konci je také možné skočit si do průzračně čisté vody. Ta omývá pláž v plné své délce, a výhodou je určitě to, že je zde velmi pozvolný vstup do vody. Díky tomu jsou Burgas pláže i pro rodiny s menšími dětmi, kdy tak nemusí mít velkou obavu z toho, že by se dítě rychle dostalo do míst s velkou hloubkou. Navíc je pláž doplněna několika plavčíky, kteří taktéž hledí na bezpečnost.

Kromě koupání se v moři a opalování nabízí pláž i celou řadu sportovních aktivit, jako plážový fotbal nebo volejbal. Velmi oblíbené jsou však také vodní aktivity, jako vodní lyžování, jízda za motorovým člunem na nafukovacích kruzích, či na padáku ve vzdchuch. To vše si lze na místní hlavní pláži vyzkoušet.

Kranevo

Přímořské městečko Kranevo se nachází v severní části Černomořského pobřeží, které se nachází necelých 30 kilometrů severně od Varny, 4 km od známého letoviska Zlaté Písky a 3 km jižně od hotelového letoviska Albena. Další podrobnosti o poloze Kraneva naleznete dole na mapě.

Kranevo pláž

Bulharské letovisko Kranevo má dlouhou a širokou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře, která navazuje na pláž letoviska Albena, kam se můžete dostat i při pomalé pěší romantické procházce. Na okraji pláže – směrem na Albenu se nachází i nudistická pláž, je to určitě nejkrásnější pláž v této oblasti a je doporučována jako Kranevská MUST SEE.

Teplota moře Kranevo

Teploty moře se pohybují v průměru od 20°C v červnu až k 24°C v červenci a srpnu a následně opět k hranici 21°C v září a od října je voda na koupání opět příliš studená. Další podrobnosti o teplotě moře v Bulharsku pro Vás připravujeme…

Dovolená Kranevo

Turistická vybavenost a služby se tu rok od roku vylepšují a dokáží nabídnout větší výběr ve všech směrech. Při zakoupení zájezdu do Kraneva lze strávit dovolenou buď odpočinkem či sportovními aktivitami.

Pokud budete mít štěstí na právě probíhající svátky v Bulharsku, zažijete i trochu místní kultury. Dále pak je tu i možnost navštívit řadu místních podniků, barů s diskotékami, restauracemi a obchodníky. Na tomto místě Vás na dovolené velmi mile překvapí i ceny jídel a nápojů v restauracích.

Přírodní rezervace Batova

Pakliže máte rádi dobrodružství a cestování za přírodou, tak mezi Kranevem a Albenou se rozprostírá chráněná rezervace – Batova, kde rostou vzácné stromy (především listnaté) a chráněné rostliny. Nejedná se o nijak velký let, je přibližně 2 x 2 kilometry velký a proto se dá snadno projít procházkou a spojit ji s návštěvou sousední Albeny. Proto hurá letadlem do Bulharska.

KZ » Bulharsko
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *