🌅 Francouzský department Guadeloupe

Pro evropského turistu je jedním z největších lákadel ostrova Guadeloupe jeho výjimečné politické postavení. Guadeloupe totiž není zcela nezávislým ostrovním státem, nýbrž takzvaným „Francouzským zámořským departmentem“. Tento stav znamená, že ostrov má stejné politické postavení, jako departmenty, nacházející se na území Evropy a je plně integrován pod Francií. 

Nejlevnější ubytování na Guadeloupe od 840 Kč na noc ⇒

V jednoduchosti to znamená, že je Guadeloupe plně pod správou Evropské Unie a je de facto jejím územím. Můžete si tak užívat tropického sluníčka a moře a přitom nevytáhnout paty z EU.

Politické uspořádání

Laik by asi řekl, že nevidí rozdíl mezi dřívějšími koloniemi a současným postavením, nicméně občané Guadeloupe (potažmo Francie) jsou jejími právoplatnými občany (taktéž samozřejmě i Evropské Unie) a mají své zastoupení dokonce i ve francouzském parlamentu.

Místní samosprávu vykonává zdejší Generální a Regionální rada, která je volena místním obyvatelstvem, po 6 ti letém cyklu. Samotný ostrov je rozdělen na 3 administrativní celky, které se dále dělí na menší kantony. Pokračovat můžete na počasí Guadeloupe.

Na Guadeloupe bez víza

Největším pozitivem, který z postavení ostrova vyplývá, je to, že český návštěvník zde nepotřebuje žádné vízum (pokud zde nechce pracovat anebo pobývat delší dobu, než 3 měsíce). Není zapotřebí mít ani platný cestovní pas, neboť všem občanům EU zde stačí mít platný občanský průkaz.

Dávejte si ovšem pozor, s jakou aerolinkou sem letíte, protože některé (zejména neevropské) po vás mohou pas vyžadovat. Pokud sem navíc letíte z neevropské země, je pas taktéž nezbytností.

Měna Guadeloupe

Další bezespornou výhodou na Guadeloupe je měna, kterou se zde platí. Jaké jsou na Guadeloupe ceny? Není jí totiž nic jiného, než nám dobře známé Euro. Odpadnou tak problémy s výměnou „exotické“ měny a jejím zpětném prodeji, v případě, že nám nějaké peníze na konci pobytu zůstanou.

Přepočet cen je taktéž pro českého turistu mnohem jednodušší, přihlédneme-li ke stavu, že se Eurem platí de facto skoro všude kolem nás. Je nutné dodat, že místní ceny jsou pro českého návštěvníka vskutku vysoké a jsou v podstatě stejně, nebo o něco vyšší, než v samotné Francii.

Půjčení auta a řidičák

Co se týče řízení automobilu (či motocyklu), jsou zde dané podmínky zcela specifické. Pokud budete chtít řídit dopravní prostředek po dobu kratší, než 20 dní (a je přitom jedno, zda jste z EU nebo nikoliv), bude vám stačit řidičský průkaz, vydaný zemí vašeho původu.

Pokud ale budete chtít řídit dobu delší, bude po vás vyžadován tzv. mezinárodní řidičský průkaz. Ten vám bude za správní poplatek 50 Kč vydán, dle trvalého bydliště žadatele, příslušným správním úřadem a je tedy nutné si ho vyřídit ještě před vycestováním.

Pokud se vám výhody plynoucí z tohoto unikátního postavení Guadeloupe líbí, tak vězte, že zde není jediný. Zámořským departmentem jsou v současnosti též Martinik, Réunion, Francouzská Guyana a Mayotte.

Foto z pláže

Pláž s barem u pobřeží Guadeloupe
KZ » Guadeloupe » Francouzský department Guadeloupe
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *