Jak již bylo zmíněno v minulé kapitole (zámořský department), na Guadeloupe není zapotřebí mít platný mezinárodní řidičský průkaz, a to v případě, že zde nechcete řídit dopravní prostředek déle, než 20 dnů. V opačném případě vás jeho vyřízení v ČR nemine.
Nejlevnější ubytování na Guadeloupe od 840 Kč na noc ⇒
Obsah
Informace o jízdě automobilem
Na ostrově je možno si zapůjčit automobil či motorku v některé z mnoha půjčoven, kterých je na ostrově (zejména ve velkých turistických letoviskách) skutečně požehnaně. Ceny za půjčení se odvíjejí od klasických faktorů, a to, jaký konkrétní automobil (či motocykl) si chcete půjčit, na jak dlouho a zda je na ostrově hlavní sezóna či nikoliv.
Minimální věk pro řízení motorového vozidla na Guadeloupe je 18 let, nicméně je důležité uvést, že hodně půjčoven vám automobil nepůjčí, pokud jste mladší 25 let a nemáte za sebou alespoň 2 roky zkušeností. Nehodovost je zde totiž relativně vysoká a ukázněnost řidičů se rozhodně nedá srovnávat s ukázněnosti francouzských řidičů.
Dopravní předpisy
S dopravními předpisy si zde totiž nikdo velkou hlavu nedělá a jízdní styl domácích řidičů nám může připadat velice agresivní a rychlý. Rozhodně se vyvarujte napodobování tohoto stylu řízení – nikdy nebudete znát místní terén tak dobře, jako domácí, a tak je u vás pravděpodobnost nehody samozřejmě mnohem vyšší a rozhodně nestojí za zkaženou dovolenou.
Vzhledem k této situaci tak doporučujeme zapůjčit si raději automobil, který je přeci jenom pro pasažéry bezpečnější, než skútr či jiný motocykl. Naprostou nezbytností je mít sjednané pojištění, nejlépe s nulovou spoluúčastí.
Rady pro řízení na Guadeloupe
Pozor si také dávejte na chodce, kterých je na silnicích požehnaně. Zejména po setmění jsou velice nebezpeční, neboť – až na výjimky – nepoužívají žádné reflexní bezpečnostní prvky.
Na Guadeloupe se jezdí vpravo, přičemž platí klasické evropské dopravní předpisy, včetně normálního dopravního značení. Děti do 12 let musejí cestovat v dětských sedačkách, které vám v půjčovnách (většinou za poplatek) rádi zapůjčí. Silnice jsou zpravidla asfaltová, v dobrém stavu. P
ozor však dejte při vjezdu do horských oblastí, kde se profil silnic může velice rychle měnit a nouze zde není ani o křivolaké serpentiny, kdy projíždíte jen několik centimetrů od hlubokých strží. Obezřetní buďte také v případě období dešťů, které můžou být opravdu velice vydatné, takže je lepší někde bezpečně zaparkovat a počkat, až déšť ustane (netrvají opravdu dlouho).
Autopůjčovna: ceny
Automobil si samozřejmě můžete zarezervovat přes internet ještě před odletem a nechat si ho přistavit např. k letišti. Nenechte se však zmást různými nabízenými akcemi a slevami při zarezervování přes internet – většinou je takováto cesta o něco dražší, než když si automobil zapůjčíte přímo na místě. Rozhodně je to však nejjednodušší a nejrychlejší a tak je na rozhodnutí každého, jestli je ochoten za tuto přidanou hodnotu zaplatit o něco navíc.
Nejlevnější ceny za půjčení automobilu (obvykle Peugeot 107, Kia Picanto, Renault Twingo a podobné) mimo sezonu se pohybují od cca 3 000 Kč na týden, což dělá velice přijatelných cca 430 Kč na den. V hlavní sezoně se ovšem připravte na razantní zdražení, a to víceméně jedenkrát tolik. Půjčení stejného automobilu vás tak vyjde na nějakých 6 000 Kč na týden (860 Kč na den).