🌅 Ostrov Gorée (Senegal)

Pokud chcete utéct od všudypřítomného hlučného Dakaru, za pouhých 30 minut plavby se můžete ocitnout v oáze klidu na ostrůvku Ile se Gorée. Jako mnoho míst v Senegalu, také Gorée má však pohnutou minulost, byl jedním z míst, kde se obchodovalo s otroky. Ať chcete nebo ne, jeho historie na vás dýchne, až zamrazí.

Nicméně i tato část naší historie k nám patří a my ji musíme přijmout, z tohoto důvodu byl Ile de Gorée zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Nicméně studie provedené v 60. letech minulého století prokázaly, že místní obchod rozhodně nebyl tak živý jako například v Saint Lous nebo Gambii.

Otrokářství

V minulosti byl ostrov v držení Portugalců, Francouzů i Britů. V 18. a 19. století zde žily zvláštní komunity francouzsko–afrických kupců, kde hlavní roli hrály ženy označovány jako signares, které měly v rukou veškerou moc i majetek.

Obchod s otroky zde začal bujet především po jeho obnovení Napoleonem roku 1802, nicméně toto období nebylo nikterak dlouhé. Poté byl přístav využíván pro přepravu arašídů, arabské gumy nebo slonoviny. Dnes je to hojně navštěvovaná turistická destinace.

Dům otroků

Nejvýznamnější stavbou ostrova je Dům otroků, postavili jej Nizozemci v letech 1780 – 1784, čímž pádem patří mezi zdejší nejstarší budovy, dnes slouží jako muzeum transatlantického obchodu s otroky. Dům otroků byl poslední budovou tohoto druhu, co zde byla postavena, překvapivě i zdejší fara bývala otrokářským domem, kde muže i ženy věznili po 20 lidech v místnůstkách 2,6 m na 2,6 m.

Veřejným tajemstvím byly poměry otrokářů s mladými otrokyněmi, které se jim samy nabízely s vidinou záchrany života, jelikož ty, které otěhotněly, byly propuštěny a později vytvořily vládnoucí vrstvu signares.

Vedle nechvalně proslulého Domu otroků stojí v zahradě pomník věnovaný osvobozeným otrokům, na kterém žena a muž lámou své okovy. Jedná se o dar z brazilského Guadeloupe, kam byli místní otroci odváženi.

Za zmínku stojí také místní koloniální architektura, která městečko dělí úzkými uličkami lemované barevnými domky a stromy. V každém koutě ostrůvku slyšíte šumění oceánu, nerušené byť jediným automobilem. Jako by se tu život zastavil.

Znáte zajímavá místa a největší města v Senegalu? Pokud se tam chystáte na dovolenou či jen cestovat na vlastní pěst doporučuji pročíst následující článek. V seznamu UNESCO má Senegal zapsány čtyři památky. Nejznámějších z nich je pravděpodobně ostrov Gorée.

Ostrov Gorée

Budovy na tomto ostrově sloužili jako překladiště otroků z celé Afriky – od počátku sedmnáctého do konce devatenáctého století odtud bylo odvezeno přes 20 milionů otroků. Cestu za oceán nepřežila ani polovina z nich.

Díky dotacím z Evropy je ostrov Gorée nejupravenější částí Senegalu. Systém opevnění z druhé světové války obsadili v dnešních dobách prodejci suvenýrů.

Pokud se vydáte z Dakaru směrem na sever počítejte, že autobusem 200 km pojedetet klidně celý den (na silnicích je mnoho překážek v podobě spadaných stromů a kamenů).

Ostrov Gorée v Senegalu

Saint-Louis

Když se v Saint-Louis chcete dostat na druhý břeh řeky Senegal musíte po mostě Pont Faiderbe (jinak to nejde). Ten je postaven na základě návrhu stavitele Gustava Eiffela.

Dovolená v Saint-Louis

Saint-Louis bylo první francouzské sídlo v Africe a do roku 1958 také hlavní město Senegalu. Ostrov Saint-Louis je dalším ze senegalských památek UNESCO, zdejší rybářská osada je údajně největší v západní Africe. Zapomeňte na opalování a běžte se raději ráno podívat jak několik stovek lodiček  vyráží na moře.

KZ » Senegal » Ostrov Gorée (Senegal)
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *