Aktuální přehled o stavu sněhové pokrývky ve Vašem oblíbeném rakouském středisku je výbornou berličkou při rozhodování zda zajet o víkendu na lyže nebo raději zůstat doma. Kde se dozvíte nejlepší informace o výšce a stavu sněhu?
Osobně vyhledávám informace nejen pro jedno konkrétní středisko, ale obvykle mně zajímá srovnání více oblastí abych si mohl sám porovnat tu nejlepší kam vyrazit. Právě z toho důvodu pokládám za nejlepší český portál právě tento. U desítek středisek je přehledně zobrazena nejen výška sněhu a oblast, ale také počet otevřených vleků z celkového počtu a délka sjezdovek. Vše je navíc zobrazeno i na mapě.
Délka středisek má hlavní dopad na volnost pohybu při lyžování. Pokud máte kombinaci velké délky sjezdovek a současné málo vleků jedná se o dobrý signál volné jízdy.
Druhý portál o sněhovém zpravodajství má oblastí ještě více i s dobou aktualizace, která je bohužel jen jednou za den. V horní části najdete i TOP středisko s nejvyšší výškou sněhu.
Obsah
Aktuální zpravodajství
Na vrcholcích Alp leží sníh mnohem déle než v našich horách, také díky tomu jsou vděčným cílem českých lyžařů. Nicméně kam se vyplatí jet třeba i ke konci lyžařské sezóny? Kde je sníh po celý rok?
Střediska hlásící nejvyšší sněhovou pokrývku jsou buďto ledovcová nebo často vystavená sněhovým bouřím, jmenovitě se jedná o Kaprun, Zurs, Obergurgl, St Anton, Hintertux, Neustift, Lech a Pitztal. Pochopitelně to, jak dlouho sníh vydrží na sjezdovkách, souvisí s nadmořskou výškou, čím výš se vydáte, tím vyšší je pravděpodobnost, že si skvěle zalyžujete i v dubnu.
Kde je sněhu nejvíce?
Letošnímu roku zatím kraluje tyrolský Zugspitze, kde na vrcholku ve výše 2830 m. n. m. leží 320 cm sněhu a v údolí neuvěřitelných 140 cm tvrdého sněhu. To bohužel mnohdy nahrává vážným zraněním, je tedy třeba dbát zvýšené opatrnosti.
- pokračovat na počasí v Rakousku
Jako na mnoha místech, také zde již několik dnů nesněžilo. V závěsu za ním najdete ledovcový Sölden, perlu rakouských Alp, s vrcholem ve výšce 3250 m. n. m., odkud sjedete do pouhých 820 m. n. m. Nízké nadmořské výšce odpovídá také výrazně nižší vrstva sněhu, v údolí se na počátku února totiž nachází pouhých 25 cm, kdežto na vrcholu jsou úchvatné 3 metry.
Söldenu šlape na paty další ledovec – Pitztal. Na jeho vrcholu budete ještě o 200 metrů výš a navíc neklesnete tolik, díky tomu se vrstva sněhu dlouhodobě drží nad dvěma metry! Navíc díky častějším sněhovým bouřím zde leží krásný prašan.
Následující z party ledovců vám jako jediný nabízí celoroční lyžování, řeč je o ledovci Hintertux. Kde si po celý rok užijete nadýchaného prašanu, v současné době ve vrstvě od 245 cm ve výšce více než 3000 m. n. m. do 50 cm v údolí.
Kdy je sezóna?
Významným ukazatelem je také délka lyžařské sezóny. Ta letošní je nejdelší ve ski areálu Mölltaler Gletscher, začala již 19. června a skončí 10. května. Na druhé místo se řadí již tolikrát omílaný Sölden začínající 8. září a končící 3. května. A například Čechy tolik oblíbený Nassfedl jede od 13. prosince do 12. dubna.
Rozhoduje nejen sníh, ale i cena ubytování:
Nicméně jak je to cenami ubytování v těchto střediscích? Dosti záleží na tom, co hledáte. Pokud jedete za kvalitním lyžováním a obejdete se bez luxusního ubytování, cena se pohybuje 2000 Kč/noc/osoba, průměrné ubytování seženete do 4000 Kč/noc/osoba, nicméně konkrétně v Söldenu je také mnoho luxusních hotelů, kde 10000 Kč/noc/osoba není žádným problémem.
Je tedy třeba hledat a hlavně zvážit, co od své dovolené chcete a zda budete trávit čas spíše na sjezdovce na ledovci nebo v hotelovém pokoji.