Pro letní dovolenou jsem si oblíbila hotelový řetězec Sentido. Jeho kvalita služeb, poloha hotelu a hlavně nabídka místních potravin je ve všech zemích, kde se nachází, na velmi vysoké úrovni. Vlastně jsem nezažila nic lepšího. Letos padla volba na Tunis, konkrétně ostrov Djerba.
Sentido v hlavní sezóně bych si mohla jen těžko dovolit, avšak v mimosezóně je cena velmi příznivá. Za sedmidenní pobyt s all inclusive jsem zaplatila za osobu 460 eur, tedy 11 960 Kč. Letěli jsme v polovině května a jelikož v tu dobu se z Prahy ještě nelétalo, museli jsme na letiště do Lipska. Cesta nám z Prahy trvala tři hodiny. Pohodlně jsme zaparkovali na parkovišti P20, kde jsme dali za sedmidenní parkování 20 eur, tedy 520 Kč. A naše dovolená mohla začít!
Průběh cesty
Letěli jsme s tuniskou leteckou společností Nouvelair. Byla jsem překvapená, že skoro polovinu letadla obsadili Češi. Během letu se podávaly jen nápoje, takže jsem byla ráda, že jsme měli svačinu z domova. Po příletu na Djerbu jsme dostali instrukce, který autobus nás z letiště odveze do hotelu a kdy za námi přijde delegát (mluvil francouzsky, německy a anglicky).
Cesta do hotelu nám zabrala necelou půl hodinku. Na recepci si od nás vzali pasy a zatímco zařizovali formality, my si vychutnávali welcome drink. Pokoj byl pěkný, ale v prvním patře bez výtahu a sedmdesátiletá maminka špatně chodí do schodů. Slíbili nám, že druhý den ráno nám pokoj vymění do přízemí a tak se také stalo.
Informace o hotelu
Jednalo se o menší hotelový komplex, což se nám moc líbilo. Všude bylo kousek – k bazénu, k moři, do restaurace…, a u jídla jsme se netlačili. Z hotelových hostů se po několika dnech stávali přátelé. Seznámili jsme se při aktivitách. Moc se nám líbila aquagymnastika, která byla vedena velmi profesionálně animátorem Dalím jak v bazénu, tak v moři. Konala se dvakrát denně zhruba hodinu. Zahráli jsme si také pétanque, volejbal, šipky, tančili zumbu nebo se zúčastnili crazy her.
Paddle board
Chytali jsme třeba míčky do kyblíku na paddle boardu. Animátoři jsou zde velmi přátelští, každý den si s vámi popovídají a respektují, když se nechcete her zúčastnit. Všimla jsem si, že na dovolenou přijelo i několik single lidí, kteří se právě při animacích velmi rychle seznámili a pak tvořili pár. V celém areálu fungovala skvěle wi-fi, takže jsem mohla vyřizovat emaily i na lehátku u bazénu. Jednou za pobyt jsme také měli zdarma návštěvu místního hammamu, což byla parní sauna.
Kuchařská show
Nicméně ze všeho nejvíce mě nadchla místní kuchyně. Na výběr bylo tolik druhů jídel, která se skoro nikdy neopakovala. Jedno bylo chutnější než druhé, že jsem si na několik z nich dokonce vyžádala recept. Každý den byla ryba a mořské plody. Ryby grilovali kuchaři přímo před zraky hostů, stejně tak se smažily v těstíčku zeleninové pochoutky, chystaly pizzy nebo grilovalo maso.
O kuchařské show tedy nebyla nouze a to jak u snídaně, kdy kuchař chystal přímo před námi zeleninové omelety, volská oka, slaninu, vafle, palačinky apod., tak u oběda i večeří. Nechyběly těstoviny na miliony způsobů, musaky, guláše, jehněčí, kuřecí, různé vnitřnosti, zeleninové pokrmy a mnoho dalšího.
Tuniské datle
Velkým překvapením byly i skvělé dorty a dezerty, úžasná zmrzlina a ovoce. Měli jsme jeden večer i čokoládovou fontánu, kam jsme si namáčeli čerstvé ovoce na špízu. Nejdelikátnější byly datle, které jsou chloubou Tunisu. Měli jsme ale i jahody, meruňky, melouny, broskve, jablka a mnoho dalšího. Dostal-li někdo hlad mimo snídani, oběd a večeři, v bufetu u moře bylo stále něco k snědku. Vyplatilo se dát spropitné číšníkovi (5 dinárů, tedy necelých 40 Kč), který kolem nás pořád běhal a nosil nám po celý pobyt koktejly a kávičky se srdíčkem až na lehátko k bazénu. To si pak připadáte jako VIP.
Moc se nám líbily i večerní programy, kdy s námi animátoři tančili klasické tance nebo nacvičili muzikál Pomádu. Jednou za pobyt přijeli i místní trhovci, takže jsme si nakoupili domů dárečky. Ceny jsou zde opravdu velmi nízké, takže bavlněné tričko, nebo stříbrné šperky pořídíte o polovinu laciněji než u nás. Vyplatí se smlouvat, protože z ceny vždy ještě něco usmlouváte.
Nadchlo nás také počasí – každý den svítilo slunce, přes den bylo v polovině května 24 C ve stínu a v noci okolo 17 C, takže se dalo krásně spát bez klimatizace. Jeden den ale foukal studený vítr a nedalo se vydržet jen v plavkách na lehátku, přestože svítilo sluníčko, takže jsme ho věnovali objevování ostrova. Vyplatí se jezdit taxíky, které vás vyjdou zhruba na 40 Kč.
Hl. město Houmt Souk
Zamířili jsme do hlavního města Houmt Souk, které má romantickou atmosféru – bílé stavby s modrými dveřmi a okenicemi zdobí rozkvetlé buganvillie. V jedné z útulných kaváren jsme si dali kapučíno v přepočtu za 10 Kč a místní specialitu brik, tedy smažené vejce s petrželí v těstíčku jen za 16 Kč. Neuvěřitelní byli místní trhovci. Když jim řeknete, odkud jste, hned na vás spustí česky. Ale nejsou dotěrní, když je ujistíte, že nemáte zájem, přestanou vám zboží nabízet.
Ještě se ale musím vrátit k počasí. Měli jsme obavy, zda se vůbec v květnu vykoupeme v moři. Nebylo teplé, ale ani studené. Vydržela jsem v něm plavat i hodinu, ale musela jsem se chvíli osmělovat. Podle mě ale bylo teplejší než v letních měsících v Chorvatsku.
Předposlední den pobytu bylo v deskách u recepce napsáno, přesně tak jak delegát slíbil, v kolik nás vyzvedne autobus a tak se také stalo. Byla to úžasná dovolená, kdy jsme si krásně odpočinuli a vrátili se plní energie. A jako bonus jsme si přivezli do bronzova opálenou pokožku, která se na začátku léta může hodit…
Autorkou je Jana H.