🌅 Zanzibar

Informatický rejstřík o cestování a dovolené na Zanzibaru. Toužíte po azurovém moři, nebi bez mráčku a dobrých turistických službách? Zanzibar už čeká!

Proč cestovat na Zanzibar?

Zanzibar je mezi turisty čím dál tím oblíbenější. Čekají vás tu překrásné pláže, zajímavá příroda, dobrodružné výlety, sportovní aktivity i historické památky.

Očkování na Zanzibar

Nepotřebujete žádné povinné očkování. Je však doporučené očkování proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu. Zanzibar leží v malarické oblasti středního stupně, nezapomeňte tedy na antimalarika a používání účinných repelentů.

Vízum při vstupu

Ani tady nejsou žádné překážky – vízum zkrátka zakoupíte na hraničním přechodu.

Levné letenky

Nejlevnější letenky seženete v akci od 11 000 Kč, většinou však počítejte s cenami od 15 000 Kč. Letět můžete přímo z Prahy s Čedokem (jednou týdně), častěji se však létá minimálně s jedním mezipřistáním. Taková cesta potom zabere zhruba 13 – 17 hodin v závislosti na délce mezipřistání.

Elektřina a voda

V zanzibarské síti teče standardní napětí 220-240 V, zásuvky jsou ale podle britských norem s plochými kolíky. Nezapomeňte proto přibalit adaptér. Dají se však také půjčit v hotelu nebo zakoupit v některém z obchodů.

Voda na celém souostroví není v žádném případě pitná. Kupujte tedy vodu balenou – je laciná a k dostání na každém rohu.

Bezpečnost

Jaká je při cestování na Zanzibar bezpečnostní situace na ostrově? Zanzibar je pro turisty bezpečný a žádné výrazné nebezpeční vám nehrozí. Pas pro jistotu nechávejte v hotelovém trezoru, noste s sebou pouze jeho kopii. Pouliční kriminalita je tu podobná jako v jiných destinacích – svá zavazadla proto nespouštějte z očí a šperky nevystavujte příliš na oči.

Jako riziková je označována pouze přístavní oblast hlavního města – sem po setmění raději ani nechoďte.

Opalování a oblečení

Nezapomínejte, že na ostrově sálá tropické slunce. Používejte proto ochranné opalovací krémy a v poledne se raději zdržujte ve stínu.

Zanzibar je muslimskou zemí, a je proto nutné dbát na místní zvyklosti a respektovat místní pravidla. Na ulicích se vyvarujte vyzývavých modelů. Pro muže jsou ideální pohodlné dlouhé kalhoty, trička, košile. Pro ženy také, sukně by měly být pod kolena a v případě náboženských památek je potřeba si ještě navíc zakrýt hlavu, kolena i ramena.

Koupání „nahoře bez“ nebo dokonce nudismus je na Zanzibaru naprosto nemyslitelný.

Doprava napříč ostrovem

Dobře fungují taxíky. Spolehnout se také můžete na levné autopůjčovny, případně na mikrobusy a nákladní auta, která vás svezou levně a ještě navíc dobrodružně.

Stravování, jídlo a potraviny

Zanzibarská kuchyně hýří mnohonárodnostními vlivy. Na své si přijdou milovníci arabské a indické kuchyně. Z masa se často připravuje hovězí, skopové a drůbež. Jako přílohu často uvidíte brambory, rýži nebo hranolky či typickou kukuřičnou kaši ugali. Připravte se na všudypřítomnou vůni hřebíčku, kardamonu a kari.

U pouličních stánků ochutnejte vdolky a taštičky nadívané nejrůznějšími slanými náplněmi. Populární jsou hranolky s vejci (chips mayaye), indické placky čapátí nebo grilované kozí maso (nyama choma) a různě ochucená rýže. Chybět nesmí ani ryby a plody moře, tropické ovoce a z dezertů pečené banány. Pije se hlavně čerstvá ovocná šťáva a okořeněné čaje nebo tanzanské pivo.

Co navštívit na Zanzibaru?

Kromě klasického koupání, opalování a plážových sportů nezapomeňte ani na potápění u korálových ostrůvků nebo na plavání s delfíny na otevřeném moři.

Zatoužíte-li po objevování přírody, moře vám nabízí celou škálu pestrobarevných ryb, želvy, rejnoky, hejna delfínů i kladivounů.

Kromě několika malých antilop, opic, ptactva a motýlů a divokých prasat na Zanzibaru však najdeme hlavně domestikovaná zvířata. Dříve tu žili levharti, ti však zcela vyhynuli – většina půdy byla přeměněna na plantáže a zbytky lesů najdeme už jen ve vnitrozemí. Jediný národní park na ostrově se jmenuje Jozani Forest a žije tu opice gueréza zanzibarská, starobylá forma stojící na počátku vývoje celého rodu.

Na pobřeží rostou mangrovníky; ostrov je populární také díky koření: je libo pepř, hřebíček, muškátový oříšek nebo skořice?

Oblíbenou destinací je také Prison Island – „Vězeňský ostrov.“ Arabové sem původně přesouvali vzbouřené otroky, Britové tu separovali jedince nakažené žlutou horečkou. Dnes sem všichni jezdí za romantikou a za pozorováním želvy obrovské, kterou sem importovali ze Seychel.

A pláže? Kvůli nim sem jezdí většina turistů. Na ostrově Unguja jsou pláže vybavené kompletním servisem v rámci velkých hotelových center. Jestliže vás víc lákají liduprázdné romantické pláže, neváhejte navštívit ostrov Pemba – k nejvyhledávanějším patří Matemwe, Jambiani a Bwejuu.

KZ » Zanzibar
Článek sepsal a naposledy aktualizoval dne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *