Informatický rejstřík o cestování a dovolené na Zanzibaru. Toužíte po azurovém moři, nebi bez mráčku a dobrých turistických službách? Zanzibar už čeká!
- Kdy nastává příliv a odliv na Zanzibaru?
- Mapa Zanzibaru ke stažení
- Předpověď počasí na Zanzibaru
- Doba letu na Zanzibar
Obsah
Proč cestovat na Zanzibar?
Zanzibar je mezi turisty čím dál tím oblíbenější. Čekají vás tu překrásné pláže, zajímavá příroda, dobrodružné výlety, sportovní aktivity i historické památky.
Očkování na Zanzibar
Nepotřebujete žádné povinné očkování. Je však doporučené očkování proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu. Zanzibar leží v malarické oblasti středního stupně, nezapomeňte tedy na antimalarika a používání účinných repelentů.
Vízum při vstupu
Ani tady nejsou žádné překážky – vízum zkrátka zakoupíte na hraničním přechodu.
Levné letenky
Nejlevnější letenky seženete v akci od 11 000 Kč, většinou však počítejte s cenami od 15 000 Kč. Letět můžete přímo z Prahy s Čedokem (jednou týdně), častěji se však létá minimálně s jedním mezipřistáním. Taková cesta potom zabere zhruba 13 – 17 hodin v závislosti na délce mezipřistání.
Elektřina a voda
V zanzibarské síti teče standardní napětí 220-240 V, zásuvky jsou ale podle britských norem s plochými kolíky. Nezapomeňte proto přibalit adaptér. Dají se však také půjčit v hotelu nebo zakoupit v některém z obchodů.
Voda na celém souostroví není v žádném případě pitná. Kupujte tedy vodu balenou – je laciná a k dostání na každém rohu.
Bezpečnost
Jaká je při cestování na Zanzibar bezpečnostní situace na ostrově? Zanzibar je pro turisty bezpečný a žádné výrazné nebezpeční vám nehrozí. Pas pro jistotu nechávejte v hotelovém trezoru, noste s sebou pouze jeho kopii. Pouliční kriminalita je tu podobná jako v jiných destinacích – svá zavazadla proto nespouštějte z očí a šperky nevystavujte příliš na oči.
Jako riziková je označována pouze přístavní oblast hlavního města – sem po setmění raději ani nechoďte.
Opalování a oblečení
Nezapomínejte, že na ostrově sálá tropické slunce. Používejte proto ochranné opalovací krémy a v poledne se raději zdržujte ve stínu.
Zanzibar je muslimskou zemí, a je proto nutné dbát na místní zvyklosti a respektovat místní pravidla. Na ulicích se vyvarujte vyzývavých modelů. Pro muže jsou ideální pohodlné dlouhé kalhoty, trička, košile. Pro ženy také, sukně by měly být pod kolena a v případě náboženských památek je potřeba si ještě navíc zakrýt hlavu, kolena i ramena.
Koupání „nahoře bez“ nebo dokonce nudismus je na Zanzibaru naprosto nemyslitelný.
Doprava napříč ostrovem
Dobře fungují taxíky. Spolehnout se také můžete na levné autopůjčovny, případně na mikrobusy a nákladní auta, která vás svezou levně a ještě navíc dobrodružně.
Stravování, jídlo a potraviny
Zanzibarská kuchyně hýří mnohonárodnostními vlivy. Na své si přijdou milovníci arabské a indické kuchyně. Z masa se často připravuje hovězí, skopové a drůbež. Jako přílohu často uvidíte brambory, rýži nebo hranolky či typickou kukuřičnou kaši ugali. Připravte se na všudypřítomnou vůni hřebíčku, kardamonu a kari.
U pouličních stánků ochutnejte vdolky a taštičky nadívané nejrůznějšími slanými náplněmi. Populární jsou hranolky s vejci (chips mayaye), indické placky čapátí nebo grilované kozí maso (nyama choma) a různě ochucená rýže. Chybět nesmí ani ryby a plody moře, tropické ovoce a z dezertů pečené banány. Pije se hlavně čerstvá ovocná šťáva a okořeněné čaje nebo tanzanské pivo.
Co navštívit na Zanzibaru?
Kromě klasického koupání, opalování a plážových sportů nezapomeňte ani na potápění u korálových ostrůvků nebo na plavání s delfíny na otevřeném moři.
Zatoužíte-li po objevování přírody, moře vám nabízí celou škálu pestrobarevných ryb, želvy, rejnoky, hejna delfínů i kladivounů.
Kromě několika malých antilop, opic, ptactva a motýlů a divokých prasat na Zanzibaru však najdeme hlavně domestikovaná zvířata. Dříve tu žili levharti, ti však zcela vyhynuli – většina půdy byla přeměněna na plantáže a zbytky lesů najdeme už jen ve vnitrozemí. Jediný národní park na ostrově se jmenuje Jozani Forest a žije tu opice gueréza zanzibarská, starobylá forma stojící na počátku vývoje celého rodu.
Na pobřeží rostou mangrovníky; ostrov je populární také díky koření: je libo pepř, hřebíček, muškátový oříšek nebo skořice?
Oblíbenou destinací je také Prison Island – „Vězeňský ostrov.“ Arabové sem původně přesouvali vzbouřené otroky, Britové tu separovali jedince nakažené žlutou horečkou. Dnes sem všichni jezdí za romantikou a za pozorováním želvy obrovské, kterou sem importovali ze Seychel.
A pláže? Kvůli nim sem jezdí většina turistů. Na ostrově Unguja jsou pláže vybavené kompletním servisem v rámci velkých hotelových center. Jestliže vás víc lákají liduprázdné romantické pláže, neváhejte navštívit ostrov Pemba – k nejvyhledávanějším patří Matemwe, Jambiani a Bwejuu.